Województwo podlaskie najszybciej starzejącym się regionem w Polsce. Mamy wyniki ostatniego spisu powszechnego

i

Autor: pixabay.com Województwo podlaskie najszybciej starzejącym się regionem w Polsce. Mamy wyniki ostatniego spisu powszechnego

Województwo podlaskie najszybciej starzejącym się regionem w Polsce. Mamy wyniki ostatniego spisu powszechnego

2022-09-21 15:30

Województwo podlaskie świeci się na czerwono na mapie najbardziej starzejących się gmin w Polsce. Samorządy z naszego regionu stanowiły większość w pierwszej dziesiątce krajowej klasyfikacji gmin o największym ubytku ludności. Tak wynika z najnowszego spisu ludności.

Podlaskie najszybciej się starzeje

W województwie podlaskim przybyło gmin, gdzie więcej nić co piąty mieszkaniec ma ponad 65 lat. Tak wynika z najnowszego spisu powszechnego, którego wyniki zostały podane we wtorek 20 września na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Niemal wszystkie starzejące się gminy leżą wzdłuż wschodniej granicy województwa - od północy do południa regionu. Samorządy podlaskie stanowią również większość w pierwszej dziesiątce krajowej klasyfikacji obejmującej gminy o największym ubytku ludności w porównaniu z 2011 r.

Liczba ludności w Białymstoku

Jak wygląda sytuacja w Białymstoku? Stolica Podlasia może pochwalić się wzrostem liczby mieszkańców. Ta powiększyła się w porównaniu do 2011 r. o 0,1 proc. W całym województwie spadła natomiast liczba mieszkańców, i to o ponad 3 proc. Łącznie daje to wynik, dzięki któremu Podlasie można uznać za najszybciej starzejące się województwo w Polsce.

Najmniej wybudowanych mieszkań

Najlepiej nie jest również pod względem wybudowanych mieszkań. W porównaniu do 2011 r. w całym województwie przybyło ponad 6 proc. budynków z mieszkaniami. To czwarty wynik od końca w skali kraju.

Rolnicy. Podlasie. Zagraniczne studentki zwiedzają gospodarstwo Gienka z Plutycz

Źródło: GUS