Wielki przekręt na paliwach w Suwałkach. CBŚP zatrzymała kolejne osoby

2021-09-16 7:48
CBŚP
Autor: CBŚP CBŚP - Zdjęcie ilustracyjne

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane w wielowątkowym śledztwie dotyczącym oszustw podatkowych na wielką skalę w handlu paliwami. Zarzuty obejmują m.in. tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Chodzi o prowadzone od kilku lat śledztwo tej prokuratury, dotyczące działalności w latach 2013-2018 zorganizowanej grupy przestępczej i uszczupleń w podatku VAT szacowanych na kilkaset mln zł. Zarzuty usłyszało już łącznie ponad 130 osób.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, kolejne osoby podejrzane i - na wniosek śledczych - aresztowane tymczasowo przez sąd na trzy miesiące, to udziałowiec i zarazem prezes zarządu Aleksandra M. oraz Marcin M. - prokurent spółki działającej w Suwałkach (Podlaskie), zajmującej się obrotem paliwami.

- Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w 2016 r. w zorganizowanej grupie przestępczej (...), posługiwania się poświadczającymi nieprawdę, nierzetelnymi fakturami VAT, składania nierzetelnych deklaracji podatkowych, jak również tzw. prania brudnych pieniędzy - poinformował prok. Sawoń w przekazanym PAP komunikacie.

Według ustaleń tego śledztwa, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w ramach - kontrolowanego przez siebie - łańcucha podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej, przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne, których sprzedaż na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory) znajdujące się w opisanym łańcuchu.

Zuchwały napad na stację paliw pod Myślenicami

- Podmioty z łańcucha, które jako pierwsze nabywały paliwa w kraju (tzw. znikający podatnicy), nie odprowadzały do Skarbu Państwa należnego podatku od towarów i usług, wynikającego z ich dalszej sprzedaży. Funkcjonowanie takiej struktury podmiotów miało na celu odsunięcie podejrzeń od ostatniej w łańcuchu spółki – rzeczywistego nabywcy paliwa, którą formalnie reprezentowali Aleksandra M. oraz Marcin M. - poinformowała białostocka prokuratura regionalna.

Według jej szacunków, w wyniku działalności podejrzanych doszło do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ok. 4,5 mln zł.

Prokuratura podała również, że uzupełnione zostały zarzuty stawiane suwalskiemu przedsiębiorcy Dariuszowi M., zatrzymanemu w tej sprawie i aresztowanemu pod koniec 2020 roku, który podejrzany jest o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, posłużenie się nierzetelnymi fakturami na łączną kwotę około 1,3 mld zł i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na kwotę około 300 mln zł z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT, a także udziału w praniu pieniędzy w kwocie ponad 270 mln zł.

Aleksandrze M. i Dariuszowi M. przedstawiono zarzuty związane z ich działalnością w latach 2014-2015 w ramach innego podmiotu z terenu Suwałk, który również zajmował się obrotem paliwami. W tym przypadku podejrzanym zarzucono spowodowanie uszczupleń należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług w kwocie blisko 13 mln zł - dodał prokurator Sawoń.

Do sprawy zabezpieczono majątek - sześć nieruchomości położonych w kraju i za granicą, o łącznej wartości blisko 10 mln zł. Wśród nich jest apartament na Łotwie wart ok. 3,6 mln zł oraz dwie nieruchomości w Suwałkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza związana z dystrybucją paliw; ich wartość szacowana jest na ponad 3,3 mln zł. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE