Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?

i

Autor: pixabay.com Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?

Wielkanoc 2020: Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić święconkę?

2020-04-10 9:20

Wielkanoc 2020. W związku z epidemią SARS-CoV-2 na świecie w tym roku nie będzie święcenia pokarmów w kościołach. Święconka jest natomiast jednym z nieodłącznych elementów świąt wielkanocnych. To nią rozpoczynamy śniadanie w Niedzielę Zmartwychwstania. Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Czy robić w ogóle święconkę w 2020 roku?

Czy robić święconkę na Wielkanoc 2020?

Wielkanoc 2020 po raz pierwszy spędzimy z dala od rodziny, w domach. Powód wszyscy znamy: to szalejąca na świecie i w Polsce epidemia koronawirusa. 11 kwietnia w kościele katolickim przypada Wielka Sobota. Zgodnie z tradycją to dzień, w którym przynosimy do kościoła święconki – koszyczki z pokarmami, które trafią na wielkanocny stół podczas uroczystego śniadania w Wielką Niedzielę. W tym roku będzie inaczej, ponieważ świątynie są zamknięte i w żadnej nie będą święcić pokarmów.

W związku rodzi się pytanie: Czy robić święconkę na Wielkanoc 2020? Kościół nie zalecił nikomu, by zrezygnował z tego zwyczaju. Każdy z nas może zatem przygotować wielkanocny koszyczek, w którym zwykle znajdują się takie produkty, jak:

  • jajko
  • chleb
  • sól
  • mięso
  • ciasto wielkanocne

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: Co ze święceniem pokarmów? Jak je poświęcić, jeśli nie w kościele?

Oryginalne świeczki na Wielkanoc

Święconka 2020. Jak poświęcić jedzenie?

Na Wielkanoc 2020 każdy z nas może poświęcić pokarmy sam. Zgodnie z zaleceniami episkopatu nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350 Można go też umieścić na stronach diecezjalnych i parafialnych."

Wielki Piątek: Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Czy można jeść mięso?

Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc? Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni tekst (POBIERZ go tutaj: Błogosławienie stołu przed uroczystym posiłkiem w Święto Zmartwychwstania Pańskiego) i odczytać go podczas śniadania wielkanocne 12 kwietnia. W ten sposób pobłogosławimy pokarmy.

QUIZ. Święta wielkanocne w pełni. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:

Święconka 2020 w Białymstoku. Święcenia pokarmów nie będzie

Podobnie jak w całej Polsce, także w Białymstoku nie będzie święcenia pokarmów. 26 marca metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda wydał w tej sprawie rozporządzenie:

  1. Nie organizuje się tradycyjnego święcenia pokarmów. Pobłogosławienia pokarmów dokonują wierni w domach przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z księgą Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, nn. 1347-1350; (Załącznik nr 4). Tekst tego obrzędu należy podać na stronie internetowej parafii, ewentualnie powielić i wyłożyć w kościele; będzie on zamieszczony również na stronie internetowej Archidiecezji.
  2. Jeśli zaistnieje konieczność poświęcenia wody na prośbę wiernych, czynimy to indywidualnie. Nie święcimy wody w celu pozostawienia jej w dużym pojemniku w kościele lub przed kościołem.