Wielkanoc 2021. W Białymstoku śniadania wielkanocnego nie będzie. Jest inny pomysł

2021-03-29 14:19
Wielkanoc 2021. W Białymstoku nie będzie śniadania wielkanocnego
Autor: UM Białystok Wielkanoc 2021. W Białymstoku nie będzie śniadania wielkanocnego

Wielkanoc w 2021 roku w Białymstoku, podobnie jak ta ubiegłoroczna, będzie inna niż zwykle. Tysiąc paczek z żywnością i z gotowymi daniami świątecznymi chcą przygotować organizatorzy dorocznego śniadania wielkanocnego dla samotnych, bezdomnych i ubogich, które od kilku lat odbywało się w Białymstoku.

W tym roku z powodu pandemii spotkanie odbyć się nie może. Paczki będą wydawane w sobotę.

Śniadanie Wielkanocne od siedmiu lat wspólnie organizują Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.

W tym roku z powodu epidemii nie odbędzie się tradycyjne spotkanie przy świątecznym stole, a organizatorzy przygotowują paczki – poinformowała w poniedziałek po spotkaniu organizatorów rzeczniczka białostockiego Caritasu Agata Papierz.

Paczki będą do odebrania w sobotę na placu przed Zespołem Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Kościelnej 3.

Organizatorzy są przygotowani do wydania ponad tysiąca paczek. Znajdą się w nich nie tylko tradycyjne potrawy wielkanocne, jak żurek z białą kiełbasą, wędliny, pasta jajeczna, sałatka jarzynowa, baby wielkanocne czy pieczywo, ale będą również produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia – poinformowała Dominika Czarnecka z Fundacji Rodziny Czarneckich. Każdy otrzyma dwie paczki, jedną z żywnością, drugą – z daniami, które – jak podkreśliła Czarnecka – normalnie spożylibyśmy wspólnie przy świątecznym stole.

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Dyrektor białostockiego Caritasu ks. Jerzy Sęczek mówił, że w związku z obostrzeniami spotkanie wielkanocne przy wspólnym stole nie może się odbyć, ale – jak dodał – powraca tradycja koszyczków ze śniadaniem wielkanocnym, które w sobotę zostaną też pobłogosławione.

- Spożywanie posiłków jest czynnością świętą – te słowa usłyszymy przy święceniu pokarmów wielkanocnych – powiedział Sęczek.

W przygotowania do wydarzenia włączyli się też uczniowie Zespołu Szkół Katolickich, którzy przygotowali kartki świąteczne.

- Chcieliśmy, żeby były one takim znakiem bliskości, nadziei i miłości dla tych, którzy na co dzień jej nie doświadczają – powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia Honorata Kozłowska.

Śniadanie Wielkanocne wsparło – jak podała Papierz – kilkudziesięciu darczyńców. Są wśród nich przedsiębiorstwa, osoby prywatne i wolontariusze. Partnerem strategicznym jest samorząd województwa i miasto Białystok. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE