Rafał Rudnicki przeprosił za słowa wypowiedziane do ministra kultury

i

Autor: UM Białystok Rafał Rudnicki przeprosił za słowa wypowiedziane do ministra kultury

Wiceprezydent Białegostoku do ministra kultury: My się zachowujemy jak biali ludzie

2020-07-08 8:21

Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku, przeprosił publicznie za słowa, które wypowiedział w trakcie wizyty Piotra Glińskiego w Białymstoku. Niewygodne zdanie padło w trakcie wizyty ministra kultury w Muzeum Pamięci Sybiru.

Otwarcie wystawy multimedialnej w Muzeum Kościuszkowskim w Krakowie

- My się zachowujemy jak biali ludzie. Zapraszam do zwiedzania - miał w ubiegłym tygodniu powiedzieć Rafał Rudnicki do ministra kultury.

Piotr Gliński przyjechał do Białegostoku odwiedzić m.in. Muzeum Pamięci Sybiru. Budynek ulokowany jest na terenie przedwojennych, polskich magazynów wojskowych, które bezpośrednio przylegają do dawnego, brzeskiego traktu kolejowego. W grudniu 2019 roku muzeum oddano do użytku.

Zobacz też: Muzeum Pamięci Sybiru nagrodzone tytułem Top Inwestycje Komunalne 2020

Wiceprezydent Białegostoku publicznie przeprosił za wypowiedziane w trakcie wizyty ministra słowa, publikując krótki komunikat w mediach społecznościowych:

- W związku z zaistniałą w piątek sytuacją, przepraszam za wypowiedziane przeze mnie słowa. - napisał na Twitterze Rafał Rudnicki.

Czy zdałbyś test na prawo jazdy? Tylko dla mistrzów kierownicy [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?
Czy za tym znakiem, w razie zatrzymania pojazdu wskutek zatoru drogowego, masz obowiązek zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5m?

Piotr Gliński odwiedził Muzeum Pamięci Sybiru w miniony piątek, 3 lipca.

- To Muzeum jest potrzebne nam wszystkim - mówił w trakcie wizyty. - Mówi o naszej przeszłości, tożsamości i o tym kim możemy być, bo przeszłość determinuje nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość. – To miejsce będzie oddziaływało edukacyjnie, poznawczo, rozwojowo, kreatywnie na całą naszą społeczność. To jest muzeum pewnego wyjątkowego zjawiska, także w historii świata, o którym trzeba pamiętać, a jednocześnie jest to zadośćuczynienie dla ofiar tamtych wydarzeń, dla wszystkich, którzy nie wrócili, a także dla Polaków jeszcze tam mieszkających – ocenił minister.

Obecnie trwa przygotowywanie ekspozycji i wyposażanie muzeum. Otwarcie instytucji planuje się na 17 września 2021 r.

Część wystawiennicza mieścić się będzie w dwupiętrowym magazynie. Zaprojektowana bryła jest surowa, a dominuje beton i szkło. Budynek pełen będzie symboli nawiązujących do katorgi polskiej ludności.  Charakterystycznym elementem wystawy będzie odrestaurowany zabytkowy wagon towarowy konstrukcji rosyjskiej z 1892 roku, taki jak wagony, którymi wywożono Polaków na Syberię. 

Kompleks muzealny ma powierzchnię 5,5 tys. m kw.