Urząd Skarbowy zaczął prześwietlać konta Polaków. Kto powinien czuć się zagrożony?

i

Autor: pixabay.com Urząd Skarbowy zaczął prześwietlać konta Polaków. Kto powinien czuć się zagrożony?

Urząd Skarbowy zaczął prześwietlać konta Polaków. Kto powinien czuć się zagrożony?

2023-01-27 9:12

Czy Urząd Skarbowy może bez naszej wiedzy sprawdzić konto bankowe? Okazuje się, że tak. 1 lipca 2022 r. weszły w życie przepisy, za sprawą których fiskus może prześwietlić konto bankowe każdego Polaka. Po nowelizacji urzędnicy łatwiej mogą dokonać kontroli i według najnowszych informacji Business Insider Polska już zaczęli z tego korzystać.

Urząd Skarbowy z nowymi uprawnieniami

Nowe przepisy weszły w życie wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu. To właśnie wtedy zmieniły się uprawnienia Urzędu Skarbowego, którego urzędnicy, a konkretnie każdy naczelnik US, może zażądać od banku informacji o kontach klientów.

Kiedy Urząd Skarbowy może wejść na konto?

Wcześniej procedura wyglądała tak, że Urząd Skarbowy również mógł zajrzeć na stan konta Polaków, ale tylko w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub jeśli postępowanie podatkowe było w toku. Teraz po wprowadzeniu Polskiego Ładu każdy naczelnik US może zażądać od banku informacji o stanie konta już na etapie postępowania przygotowawczego. To naprawdę duża zmiana.

Inwigilacja kont bankowych 2023. Kto powinien się obawiać?

Zdecydowanie urzędnicy Urzędu Skarbowego uzyskali po zmianach większe uprawnienia, a sam przepis od początku był bardzo kontrowersyjny i budził głosy oburzenia. Niektóry mówili wprost o inwigilacji kont bankowych, a jak jest w rzeczywistości? Kto powinien się zacząć obawiać? Jak często urzędnicy skarbówki korzystają z nowych uprawnień?

Jak dowiedział się portal Business Insider Polska w lipcu i sierpniu 2022, czyli zaraz po wprowadzeniu zmian, z nowych uprawnień nie korzystano nagminnie. Organ prze dwa miesiące wystąpił jedynie 33 raz do banków na podstawie art. 48 ustawy Krajowej Administracji Skarbowej. Czyli sprawdzono 33 osoby.

Czy Urząd Skarbowy ma wgląd do konta bankowego?

Można zatem powiedzieć, że Urząd Skarbowy ma wgląd do kont bankowych Polaków, ale nie jest tak, że urzędnicy teraz siedzą i sprawdzają wszystkich obywateli. Przynajmniej na razie nie widać takiej intensywności ich działań. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy mogą teraz uzyskać sporą wiedzę o rachunkach bankowych klientów, czyli ustalać wszystkie kwoty wpływów i wypływów.

Zgorzelski: "PiS przegra wybory niezależnie do tego, czy zmieni ich termin" [SEDNO SPRAWY]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE