Uczniowie z białostockiego Ekonomika najlepsi w województwie podlaskim

2021-04-06 13:30 hz
Uczniowie  z białostockiego Ekonomika najlepsi w województwie podlaskim
Autor: ZUS Uczniowie z białostockiego Ekonomika najlepsi w województwie podlaskim

Paula Anna Dunaj, Julia Kiercul, Kamil Narbutt z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku okazali się najlepsi z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych w województwie podlaskim. Już 16 kwietnia uczniowie z Białegostoku będą reprezentować nasze województwo w finale Olimpiady ZUS.

Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku, jako jedna z 18 szkół w Polsce, wchodzi do ogólnopolskiego finału Olimpiady ZUS. Droga do finału nie była łatwa. W konkursie wystartowało łącznie 945 uczniów ze 21 szkół w woj. podlaskim. Spośród tego grona do etapu wojewódzkiego dostało się tylko 14 szkół. Najlepsi w tym roku w wojewódzkich zmaganiach okazali się uczniowie z białostockiego Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych.

- Na 25 możliwych punktów zdobyli 24 w krótszym niż 12 minut czasie - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - A trzeba przyznać, że podczas tego etapu olimpiady czas ma znaczenie. Jeżeli dwa zespoły uzyskałyby taką samą liczbę punktów, to wygrywa ten, który odpowiedzi udzielił w krótszym czasie. Dlatego startujące zespoły nie tylko muszą zmierzyć się ze swoją wiedzą, ale też z refleksem, umiejętnością szybkiego kojarzenia i odpowiadania. 

W czasie 22 minuty 18 sekund również na 24 pytania odpowiedziały uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. Osiągnięty przez nie wynik okazał się również jednym z najwyższych, wśród wszystkich startujących zespołów. Kamila Leoniak, Wiktoria Leoniak, Weronika Kulesza również wezmą udział w finale olimpiady reprezentując nasze województwo jak drugi zespół.

Raport z anteny, 06.04, godz.10

Teraz przed uczniami sporo nauki, a czasu niewiele, bo do finału pozostało dwa tygodnie. Do opanowania mają szerszy zakres materiału niż dotychczas, także ten uwzględniający aktualne zmiany w przepisach. - Etap centralny to właściwie wiedza ekspercka, w tym spora praca nad ustawami, przepisami, z którymi na co dzień mają do czynienia urzędnicy w ZUS. Wymaga to dużo zaangażowania, ale biorąc pod uwagę to, że uczniowie tak świetnie przygotowali się do etapu wojewódzkiego wierzę, że tytuł laureata jest w zasięgu ich możliwości, za co bardzo mocno trzymam kciuki - dodaje rzeczniczka.

Olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” - cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Na zwycięzców w etapie centralnym czeka wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a także indeksy na niektóre uczelnie, m.in. na: Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, czy Uniwersytet Warszawski.

Źródło: ZUS w Białymstoku