Trzynasta i czternasta emerytura nie pomagają? Większość seniorów nie stać na wykupienie lekarstw

i

Autor: pixabay.com Trzynasta i czternasta emerytura nie pomagają? Większość seniorów nie stać na wykupienie lekarstw

Emerytura

Trzynasta i czternasta emerytura nie pomagają? Większość seniorów nie stać na wykupienie lekarstw

2023-05-17 15:46

Aktualna sytuacja w Polsce nie sprzyja emerytom. Z najnowszych badań wynika, że nawet trzynasta i czternasta emerytura nie pomagają seniorom przetrwać czasów w których inflacja osiąga rekordowe wyniki. Okazuje się, aż 8 na 10 emerytów nie stać na wykup recept w aptece.

13. i 14. emerytura nie pomagają seniorom

Badanie przeprowadzone przez koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” w sierpniu 2022 roku pokazało, że wydatki na leki obciążają budżety domowe 95 proc. osób starszych, a 80 proc. seniorów zdarza się nie wykupić całości lub części recepty z uwagi na cenę leku i konieczność oszczędności w domowym budżecie. W ostatnich miesiącach wskutek rosnącej inflacji sytuacja seniorów jeszcze się pogorszyła.

Bezpłatne leki dla seniorów

Obecnie dostęp do darmowych leków mają seniorzy powyżej 75. roku życia. Rada Organizacji Pacjentów w marcu 2023 r. wystosowała apel do ministra zdrowia o poszerzenie dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów w wieku 70+.

Możliwe, że ten apel przebije obecna partia rządząca, która od nowego roku chce aby darmowe leki były dostępnej dla osób od 65. roku życia. Przepisy weszłyby w życie w przypadku wygranych wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość. Pomysł obecnej partii rządzącej ogłosił 14 maja 2023 r. podczas konwencji Jarosław Kaczyński.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE