Ten grzyb może leczyć raka! Przełomowe wyniki badań białostockich naukowców

2020-07-13 8:23 hz

Powszechnie występujący w Polsce grzyb może się okazać lekiem na raka. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół białostockich naukowców. Dane pojawiły się w światowej sławy czasopiśmie "Journal of Molecular Sciences". Co z nich wynika?

Politechnika Świętokrzyska ma nowoczesne laboratoria

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Grzyb lekiem na raka?

Rezultaty kilkuletniej pracy naukowców z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opublikował magazyn Journal of Molecular Sciences. To pierwsza publikacja w przewodnim czasopiśmie międzynarodowym, w którym badacze potwierdzają antynowotworowe działanie korzeniowca sosnowego – zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i na żywym organizmie.

Zobacz też: Podatność na COVID-19 zależy od genów. Białostoczanka zdradza wyniki rewolucyjnych badań

- Wiedzieliśmy, że Heterobasidion annosum powoduje chorobę, która niszczy całe drzewostany – wyjaśnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. – Teraz udowodniliśmy, że ten grzyb potrafi też hamować wzrost komórek nowotworowych, nie niszcząc przy tym zdrowych. Wstępnie przeanalizowaliśmy jego skład chemiczny, zbadaliśmy pod kątem genetycznym i jako pierwsi potwierdziliśmy jego potencjalne działanie lecznicze.

Dzięki publikacji w Journal of Molecular Sciences zespół badawczy będzie mógł aplikować o granty na kolejne działania. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą m.in. przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy składu chemicznego korzeniowca sosnowego. 

- Moim zdaniem czas na duży projekt B+R, którego efekty mogą zainteresować firmy farmaceutyczne – podsumowuje dr Ewa Zapora, współautorka badań. Jej zdaniem, wizja stworzenia leku na raka jelita grubego jest nadal odległa, ale realna. 

Wyniki badań

Konsorcjum białostockich uczelni wraz z naukowcami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzystuje do badań wyciągi z banku ekstraktów, stworzonego przez pracowników Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Kolekcja ponad 200 ekstraktów grzybów Puszczy Białowieskiej może być podstawą szeregu badań nie tylko w medycynie, ale także w weterynarii, inżynierii środowiska czy przemyśle spożywczym. 

– Przed nami nikt nie badał leczniczych właściwości korzeniowca sosnowego, choć jest grzybem pospolitym w całej Europie. Badamy więc pozostałe gatunki z nadzieją na kolejne odkrycia – podkreśla dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. – Myślę, że czeka nas przełom w kulturze wykorzystywania i podejścia do grzybów. 

Białostoccy naukowcy czekają na decyzję o wydaniu patentu na nowe zastosowanie korzeniowca sosnowego. Złożyli także wniosek o patent europejski.