Te stacje benzynowe na Podlasiu omijaj szerokim łukiem. Wysokie ryzyko uszkodzenia silnika! [LISTA]

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Te stacje benzynowe na Podlasiu omijaj szerokim łukiem. Wysokie ryzyko uszkodzenia silnika! [LISTA]

Raport UOKiK

Te stacje benzynowe na Podlasiu omijaj szerokim łukiem. Wysokie ryzyko uszkodzenia silnika! [LISTA]

2024-03-10 18:29

Jakość paliw na stacjach benzynowych w całej Polsce jest coraz gorsza! Tak wynika z najnowszych informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w lutym przedstawił dane za rok 2023. Jak wynika z danych UOKiK, nawet w województwie podlaskim znalazły się stacje benzynowe, gdzie jakość paliw odbiegała znacząco od normy. Konkretne lokalizacje znajdziecie w dalszej części artykułu. Paliwo i olej napędowy tankowany na tych stacjach benzynowych może doprowadzić do trwałego zniszczenia silników.

Jak czytamy w najnowszej “Rzeczpospolitej” Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport na temat jakości paliw na polskich stacjach w 2023 r. Urząd kontrolował je w okresie od 9 stycznia do 31 grudnia 2023 r. I niestety wnioski są bardzo niepokojące. 

Jakość paliwa w Polsce coraz gorsza

UOKIK w 2023 roku skontrolował paliwa ciekłe, takie jak benzyna i olej napędowy, biopaliwa ciekłe oraz gaz skroplony (LPG). Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oleju napędowego. W 2023 r. aż 25 z 34 wykrytych nieprawidłowości dotyczyło właśnie tego paliwa. Najgorszą wiadomością UOKiK jest pogorszenie jakości paliwa w Polsce. Według urzędu w 1,7 proc. przypadków stwierdzono odstępstwa od norm. To wzrost w porównaniu z 1,1 proc. w 2022 r. i 1,0 proc. w 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE: Protest rolników 9 lutego na Podlasiu. Gdzie w Podlaskiem będą blokady? Aktualna mapa

Najgorsze stacje benzynowe na Podlasiu. UOKiK ostrzega! 

Na liście najgorszych stacji benzynowych UOKiK znalazły się również punkty z województwa podlaskiego. Przypominamy, że długotrwałe tankowanie paliwa ze stacji, których jakość odbiega znacząco od normy, grozi korozją silników, a nawet trwałym uszkodzeniem silnika. Gdzie na Podlasiu nie tankować paliwa? Sprawdźcie listę poniżej:

  • Dobkowski Paliwa, woj. podlaskie, Suwałki, ul. Mickiewicza 17 — olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej. Badanie pierwsze i powtórne
  • Orlen, woj. podlaskie, Stawiski, Pl. Wolności 17 — benzyna, niewłaściwa liczba oktanów
Nowa benzyna w Polsce. Zaskoczenie na stacji paliw MOL