Te Polki mogą się cieszyć! ZUS ponownie przeliczy im emerytury. Na jaką podwyżkę mogą liczyć?

i

Autor: unsplash.com Te kobiety mogą liczyć na wyższą emeryturę z OFE

Emerytura

Te Polki mogą się cieszyć! ZUS ponownie przeliczy im emerytury. Na jaką podwyżkę mogą liczyć?

2023-04-17 13:08

Kobiety mają sporo powodów do radości! Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla części z tych, które przeszły już na emeryturę, ponownie przeliczy świadczenie. Emerytki muszą jednak spełnić kilka warunków, aby otrzymać wsparcie. Istotny jest również szczegół związany ze złożeniem wniosku.

Wyższa emerytura z ZUS

Polskie prawo mówi jasno: kobiety na emeryturę mogą przechodzić w wieku 60 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza im wówczas świadczenie, dzieląc zebrane składki przez dalsze prognozowane trwanie życia. Część seniorek ma jednak szansę na dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. Kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r. i te, które były członkiniami OFE mogą dostawać emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Seniorki mają szansę na wyższe wypłaty dzięki okresowej emeryturze kapitałowej. Jeśli kobieta pobierała ją po osiągnięciu wieku emerytalnego, po 65 roku życia świadczenie zostanie przeliczone ponownie.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytury od 1 kwietnia niższe nawet o 400 zł? ZUS potwierdza i wskazuje, kto straci najwięcej

Okresowa emerytura kapitałowa – dla kogo?

ZUS okresową emeryturę kapitałową może wypłacać równolegle do dnia, który poprzedza ten, w którym kobieta ukończy 65 lat. W przypadku, kiedy prawo to wygaśnie wcześniej, wysokość emerytury zostanie przeliczona w dniu, w którym kobieta dobije do męskiego wieku emerytalnego. ZUS jest zobowiązany do wyliczenia tego z urzędu.

Kto dostanie okresową emeryturę kapitałową?

świadczenie przysługuje kobietom, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 r.,
  • należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE),
  • ukończyły 60 lat,
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
  • mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która (w ostatnim dniu miesiąca przed tym, w którym przyznano emeryturę na nowych zasadach) jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.

Wniosek o emeryturę – trzeba składać?

Jeżeli chodzi o emerytury dla kobiet, które skorzystały z OFE, ważną informacją jest to, czy muszą one składać wniosek o ponowne przeliczenie składek? Tak, ale tylko w poniższych przypadkach:

  • kobiety, które należały do OFE, ale prawo do emerytury otrzymały przed 1.10.2017 r.,
  • kobiety, które ukończyły 65 lat, ale nie osiągnęły podwyższonego męskiego wieku emerytalnego (65 lat).

Jeśli seniorki te nie złożą wniosku, ZUS także przeliczy im emeryturę, ale dopiero po ukończeniu 65 lat.

Horrendalne podwyżki za centralne ogrzewanie w Piasecznie. "Mam 1600 zł emerytury i płacę ponad 1000 zł za czynsz!"
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE