Te miasta w Polsce zdecydowanie najszybciej pustoszeją. Spadek ludności jest naprawdę ogromny! [ZDJĘCIA]

2022-10-28 9:56
Te miasta w Polsce zdecydowanie najszybciej pustoszeją. Spadek ludności jest naprawdę ogromny! [ZDJĘCIA]
Autor: unsplash.com Te miasta w Polsce zdecydowanie najszybciej pustoszeją. Spadek ludności jest naprawdę ogromny! [ZDJĘCIA]

Wysoki spadek liczby ludności dotyczy nie tylko nielicznych miast, ale ze zjawiskiem zmaga się większość miejscowości w Polsce. Z tą codziennością walczyć muszą obecni rządzący. Problem jest olbrzymi, bo w niektórych przypadkach szereg miejsc może nawet stracić miano dużych miast. O które miejscowości chodzi? Jakie miasta w Polsce najszybciej się wyludniają?

Najszybciej wyludniające się miasta w Polsce

Wyludnianie się miast w Polsce to jeden z największych problemów obecnych czasów. W przypadku tych największych miejscowości być może sam fakt nie jest zauważalny gołym okiem, ale jeśli spojrzymy w statystyki w wielu przypadkach są powody do sporego niepokoju.

ZOBACZ: TOP 15 najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Te miejsca są uwielbiane przez wszystkich! [ZDJĘCIA]

Przykładem niech będzie tytuł „duże miasto Polski”, czyli taką miejscowość, która ma liczbę ludności przekraczająca 100 tys. osób. Sporo miejsc w naszym kraju już w 2022 r. może go stracić. Na koniec 2021 r. według danych Głównego Urzędu Statystycznego najgorzej pod tym względem wypadają:

  • Chorzów (106 272 mieszkańców),
  • Tarnów (106 748),
  • Włocławek (107 745),
  • Płock (117 573).

Ze zjawiskiem depopulacji trzeba się zatem oswoić i zacząć jej przeciwdziałać. Które miejscowości w naszym kraju muszą mieć się na baczności? Poniżej przedstawiamy galerię najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Do zestawienia wzięliśmy te miejscowości, gdzie bezwzględny spadek liczby ludności w grudniu 2021 r. w porównaniu do 2002 r. był największy.

Depopulacja w Polsce – przyczyny

Depopulacja z definicji oznacza dowolne zmniejszenie liczebności organizmu na wskazanym terenie. Tym terminem określa się najczęściej drastyczne zmniejszenie populacji ludzi na jakimś obszarze, przykładowo w mieście. Jakie są przyczyny depopulacji w Polsce? Najważniejsze to:

  • migracja ludności na obszary podmiejskie,
  • ujemny przyrost naturalny,
  • emigracja zagraniczna.

Najbardziej wyludnione miasta w Polsce

Zjawiska wyludniania się miast w Polsce jest faktem i z tym problemem musimy zmierzyć się wszyscy. Są jednak w naszym kraju miejsca, które wyglądem przypominają ukraiński Czarnobyl. Chodzi o to, że życie na tych obszarach totalnie wymarło i ich obraz może być przestrogą dla tych miast, które obecnie najszybciej się wyludniają. O najbardziej wyludnionych miastach w Polsce przeczytasz TUTAJ.

Intensywny deszcz uszkodził most w Barczewku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Źródło: polskawliczbach.pl

Jedne miasta się wyludniają, a inne zyskują na popularności. Na przykład Turek... przez niektórych mylony z Turcją :)

Włączcie WKRĘTARKĘ i sprawdźcie, jak tam dolecieć.

Listen to "Turcja" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE