Te kobiety latami pobierały zaniżone emerytury. Teraz walczą z ZUS o swoje odsetki

i

Autor: unsplash.com Te kobiety latami pobierały zaniżone emerytury. Teraz walczą z ZUS o swoje odsetki

Emerytura

Te kobiety latami pobierały zaniżone emerytury. Teraz walczą z ZUS o swoje odsetki

2023-07-19 7:47

Zaniżone emerytury kobiet z rocznika 1953. W momencie, kiedy panie decydowały o przejściu na wcześniejsze świadczenie, nie były świadome, że po latach ZUS zmniejszy im wypłaty. Kobiety dostały od państwowego ubezpieczyciela wyrównanie, ale teraz starają się wywalczyć odsetki od zaniżonych przelewów.

Jako pierwszy o całej sprawie poinformował dziennik „Fakt”. Czytamy w nim, że do Senatu cały czas wpływają petycje od osób, głównie urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejsze emerytury. W momencie, kiedy się na to decydowały, nie wiedziały, że zmienią się przepisy i że wprowadzony zostanie niekorzystny dla nich zapis. Chodzi o to, że po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaną im zmniejszone wypłaty.

ZOBACZ TAKŻE: Wypłaty 14. emerytury ruszą już wkrótce. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Wyrównanie emerytur kobietom z rocznika 1953

W 2020 r. wprowadzone zostały odpowiednie przepisy, dzięki którym pokrzywdzeni emeryci otrzymali wyrównanie. Przeciętnie wynosiło ono 12,7 tys. zł. Seniorki urodzone w 1953 r. uważają jednak, że ich krzywda nie została w ten sposób wynagrodzona i domagają się wypłacenia odsetek od zaniżonych wcześniej emerytur.

O pomoc zwróciły się do Senatu, a z listów opublikowanych w „Fakcie” wynika, że obywatelki zarzucają zaniżenie emerytur dla rocznika 1953 brak zgodności z konstytucją i domagają się teraz od państwa równego traktowania.

Odsetki od zaniżonych emerytur. Stanowisko ZUS

ZUS już odniósł się do sprawy i uważa, że wypłata odsetek emerytom się nie należą. - Przepisy, które zakład stosuje, art. 95 ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych, a które regulują wypłatę odsetek, mówią o tym, że wypłacamy odsetki wtedy, kiedy nie ustaliliśmy prawa czy nie wypłaciliśmy świadczenia w momencie, kiedy powinniśmy je wypłacić. Czyli tak naprawdę opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które zakład ponosi odpowiedzialność – tłumaczyła Ewa Bednarczyk z ZUS podczas senackiej komisji.

Emerytom poszkodowanym przez ZUS chcą pomóc senatorowie, którzy stworzyli już wstępny projekt ustawy. Jak informuje „Fakt” zakłada ona, że odsetki od zaniżonych emerytur byłyby wypłacone automatycznie i bez konieczności składania wniosku w terminie sześciu miesięcy od wejścia w życie przepisów.

ZOBACZ TAKŻE: Wzrost limitu dorabiania do emerytury. Znamy datę! Po przekroczeniu tego progu ZUS odbierze emeryturę

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE