Owad-zabójca grasuje w lasach. Przypomina osę, ale jest znacznie groźniejszy [ZDJĘCIA]

2020-09-22 11:51

Taszczyn pszczeli to gatunek owada, który wyglądem może przypominać osę, ale jest znacznie od niej groźniejszy. Jego śmiercionośną aktywność zauważono na Suwalszczyźnie. Czy jest groźny dla człowieka? Szczegóły na ESKA Białystok.

Pozyskiwanie leku dla pszczół

Owad zabójca na Podlasiu - czym jest taszczyn pszczeli?

Taszczyn pszczeli to przedstawiciel bardzo licznego i niezmiernie zróżnicowanego rzędu owadów lądowych - błonkówek. Zwany jest często wilkiem na owady. Dlaczego? Wytłumaczyć to można na przykładzie zjawiska, które zauważyli pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego.

Jeżozwierz afrykański widziany w Koziegłowach. Zwierzę może być niebezpieczne, broni się za pomocą ostrych kolców. Urząd gminy ostrzega

- Jakiś czas temu naszą uwagę przyciągnęły martwe pszczoły miodne leżące na poboczu drogi Suwałki – Sejny - czytamy na profilu WPN na Facebooku. - Pierwsze podejrzenie padło na samochody, o które rozbija się sporo owadów.

Pracowniczka parku Anna Krzysztofiak postanowiła sprawę zbadać dokładniej.

- Na piaszczystej skarpie już z daleka widać było liczne norki jakichś owadów. I to właśnie skierowało moje podejrzenia na ciekawy gatunek osy grzebaczowatej, która gustuje w robotnicach pszczoły miodnej. Tak, prawie przy każdym wejściu do gniazda leżały wyschnięte ciała pszczół. Te starsze już się rozpadały. Młodsze nie miały żadnych śladów wskazujących na mechaniczne uszkodzenie, więc samochody odpadają z listy podejrzanych. Przykucnęłam przy jednej z norek i po chwili ukazała się jej właścicielka. Widząc jej twarz, od razu zorientowałam się, że to nie pszczoła dziko żyjąca, która może również budować podobne norki, ale grzebacz.

Czy poznasz zwierzę po łapach? To nie takie proste!

Pytanie 1 z 13
Te łapy należą do:
Te łapy należą do

Taszczyn pszczeli na Podlasiu

Ów grzebacz to wspomniany taszczyn pszczeli. Wyglądem przypomina osę i bardzo często jest z nią mylony, przede wszystkim przez niedoświadczonych obserwatorów. Ten średniej wielkości owad osiąga długość od 8 do 17 mm; samica (do 17 mm) jest wyraźnie większa od samca (do 10 mm). Cechę charakterystyczną taszczyna stanowi bardzo duża głowa z grubymi i stosunkowo krótkimi czułkami, z przodu 2–3 trójkątne żółto-białe plamy, przybierające kształt korony.

Włamał się, bo chciał zjeść zupę. Grozi mu 10 lat więzienia [ZDJĘCIA]

Taszczyn jest w przeważającej części żółto-czarny. Samice są nieco większe, niż samce i mierzą do 18 mm długości.

Jak podkreśla Anna Krzysztofiak, w przypadku samic taszczyna rozmiar ma kolosalne znaczenie, ponieważ jeśli samica jest zbyt drobna, to ma problem z utrzymaniem upolowanej pszczoły. Wtedy musi chwilkę odpocząć na trawce i poprawić chwyt. 

Jak poluje taszczyn pszczeli?

Taszczyny pszczele polują na pszczoły i inne owady, dziesiątkując ich populację. Są doskonale do tego przystosowane, ponieważ ich ciało pokrywa twardy, gładki pancerz, dzięki czemu pszczoła, nawet jeszcze zanim zostanie sparaliżowana, i tak nie przebije go swoim miękkim żądłem. 

- Samce wilka pszczelego są terytorialne - dodaje Krzysztofiak. - Na zajętym przez siebie terytorium, którego bronią przed konkurentami, wabią samice zapachem przypominającym ten wydzielany przez pszczoły. Ale to samica wybiera samca, kierując się głównie jego wielkością.

Tego, jak poluje taszczyn pszczeli, dowiesz się z poniższego filmiku. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają skutki żeru tego owada, przejdź do galerii zdjęć - kliknij zdjęcie główne na samej górze artykułu lub poniżej.