Ksiądz odmówił Hołowni udzielenia Komunii. Duchowny odwrócił się do niego plecami

2020-01-16 11:48 Maciej Łozowski
Szymon Hołownia
Autor: WBF

Szymona Hołownię spotkała przykra sytuacja. Jeden z księży w warszawskim kościele nie chciał udzielić białostoczaninowi komunii. Kandydat na prezydenta zapytał o powód. I usłyszał zaskakującą odpowiedź.

Kandydat w tegorocznych wyborach na prezydenta RP nie ma ostatnio łatwego życia. Urodzony w Białymstoku Szymon Hołownia podzielił się z fanami przykrą sytuacją, która spotkała go podczas wieczornej mszy w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu. 

- Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym - napisał białostoczanin w poście na Facebooku. - Przez parę dekad doświadczyłem w moim Kościele wiele, odmawiano mi komunii na rękę, pokrzykiwano że nie tak stoję, ale to - publiczny osąd sumienia - przyznam: wprawia mnie w osłupienie.

Szymon Hołownia przyznał, że w wyniku tej nietypowej sytuacji na kilka minut zawładnęły nim grube emocje. Postanowił zapytać księdza, dlaczego nie chce mu on udzielić sakramentu. I otrzymał odpowiedź

Ksiądz odmówił Szymonowi Hołowni udzielenia Komunii Świętej

Jak uargumentował swoje postępowanie ksiądz z Warszawy?

Nie. Sumienie mi nie pozwala. Za poglądy, które pan głosi - usłyszał w odpowiedzi Hołownia. 

Na dialog między Hołownią a księdzem patrzył cały kościół. - Nie odpuszczam, stoję - relacjonuje dalej białostoczanin. - Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku.

Duchy, cienie, głosy... W tych miejscach w Białymstoku straszy [ZDJĘCIA]

Kandydat na prezydenta skrytykował takie postępowanie. Przyznaje, że kościół na Solcu od tej pory omija szerokim łukiem. Twierdzi, że do sytuacji takich, jak ta, która go spotkała, nie powinno w ogóle dochodzić. Ponieważ ksiądz nie ma prawa oceniać wiernego. - Dziś jeszcze mocniej czuję, że trzeba zrobić wszystko co się da (i nie da), by to zmienić. Bo my to musimy zmienić. Zanim to do szczętu zmieni nas - namawia Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia nie dostał Komunii w kościele. Archidiecezja przeprasza

Białostoczanin poinformował, że w przykrej w sprawie skontaktował się z nim rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Zapewnił, że ją wyjaśni. Dodał również, że ów zakonnik złamał kościelne przepisy, ponieważ te wyraźnie stanowią, w jakiej sytuacji można odmówić komuś komunii, a w zaistniałej nie miało to uzasadnienia. - Przeprosiny przyjąłem, żadnych formalnych skarg składał rzecz jasna nie będę - skwitował Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia nie dostał Komunii w kościele. Karmelici wydali oświadczenie

O. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w związku zamieszaniem, które powstało wokół zaistniałej sytuacji, wydał oświadczenie. Jego pełną treść publikujemy poniżej:

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca. Odpowiedzialny za zamieszanie został upomniany i pouczony o zasadach udzielania Komunii w Kościele katolickim.

O. Piotr Ziewiec OCD

Administrator parafii Trójcy Świętej