Szpital w Choroszczy po remoncie gotowy na przyjęcie pacjentów [ZDJĘCIA]

2021-01-12 14:21 natu

Zakończyła się przebudowa zabytkowego budynku Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. Pacjenci będą mieli godne warunki i lepszą dostępność do usług medycznych.

Do nowych pomieszczeń przeniosą się trzy szpitalne oddziały: ogólnopsychiatryczny V, ogólnopsychiatryczny VI oraz oddział leczenia zaburzeń nerwicowych. Łącznie będzie tam 140 łóżek.

Jak mówiła Ewa Zgiet, dyrektor szpitala, budynek wymagał modernizacji.

Ponad 6 tysięcy osób z podlaskich szpitali zostanie w tym tygodniu zaszczepionych na COVID-19

- Teraz jest to szpital na miarę XXI wieku – bardzo nowoczesny i funkcjonalny. Ta przebudowa znacząco wpłynie na jakość pobytu. Komfortowe pokoje, nowoczesne sale terapeutyczne, w pełni wyposażona sala fitness. Wszystkie te ulepszenia pozostają do dyspozycji naszych pacjentów – podkreślała.

Prace trwały blisko 2,5 roku. Przebudowa obiektu odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ mieści się on w kompleksie XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Moesów. Zmieniło się jego wnętrze – poszerzono korytarze, wymieniono instalacje.

Oddziały doposażono w niezbędną aparaturę medyczną i terapeutyczną. Są tu nowoczesne pokoje z indywidualnymi łazienkami, a także nowe łóżka i szafki. Do dyspozycji pacjentów pozostają w pełni wyposażone sale: terapii zajęciowej i ruchowej.

Koszt przebudowy i wyposażenia nowych oddziałów wyniósł przeszło 13,1 mln zł. Prawie 9 mln zł pochodzi z budżetu województwa podlaskiego, 3,2 mln zł – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wkład własny szpitala to blisko 1 mln zł.

Ksiądz dyktuje sobie stawki za kolędę