Ile wydamy na Boże Narodzenie w 2022 r.? Ceny świątecznych potraw i prezentów rosną

2022-12-08 11:36
Święta Bożego Narodzenia droższe nawet o kilkaset złotych! Co kupimy za budżet z 2021 roku?
Autor: unsplash.com Na zdjęciu prezenty świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najdroższych okresów w całym roku. Właśnie wówczas najwięcej wydajemy na prezenty i przygotowanie kolacji Wigilijnej. W tym 2022 roku jednak podwyżki cen dadzą się wszystkim we znaki, bo wzrost cen świątecznych będzie ogromny. Jaki jest tego powód? Ile trzeba będzie wydać na święta w 2022 roku?

Jakie będą święta Bożego Narodzenia 2022? Drogie

Jak co roku na początku grudnia podniesiony zostaje temat kosztów, jakie wszyscy Polacy będą musieli ponieść na organizacje świąt. W 2022 r. Boże Narodzenie będzie rekordowo drogie. Wcześniej nie zawsze jednak musiało to oznaczać, że będzie nas stać na mniej. Tym razem niestety tak jest, a skok cenowy wymusi rezygnację z niektórych przyjemności.

Chodzi o to, że Polacy zwyczajnie skromniej będą świętować Boże Narodzenie. Wszystko przez to, że inflacja przekracza średni wzrost wynagrodzeń. A co za tym idzie, realna siła nabywcza spada.

Na święta wydamy dwa razy więcej

Przed świętami Bożego Narodzenia najwięcej wydajemy na żywność i prezenty, a właśnie produkty spożywcze w 2022 r. podrożały najbardziej. Według danych GUS w przypadku żywności mamy do czynienia z wzrostem o ponad 20 proc.

Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich (ZBP), w ramach corocznego przeglądu świątecznego portfela Polaków, wynika, że w tym roku planujemy wydać w związku z Bożym Narodzeniem bardzo podobną kwotę jak rok temu. Deklaracje Polaków są jednoznaczne: na święta planujemy wydać około 1427 zł. To niewiele więcej niż przed rokiem (1415 zł). Problem w tym, że wszystkie produkty, zaczynając od tych spożywczych, przez choinkę i kończąc na upominkach, podrożały.

Wiele wskazuje zatem, że faktyczny rachunek za święta może być dużo wyższy, niż zakłada większość Polaków. Zamiast deklarowanego budżetu w wysokości niecałych 1,5 tys. zł, faktyczne koszty mogą być dwukrotnie wyższe. Symulacja wskazuje na 3053,70 zł. Takie same zakupy rok temu kosztowałyby mniej niż 2,5 tys. zł. Tak liczone podwyżki cen można szacować na prawie 25 proc., czyli znacznie powyżej inflacji.

FIT KALENDARZ ADWENTOWY, ŚWIĘTA POLAKÓW, ODJECHANE PREZENTY I PRZEPIS NA RAPOWY HIT | ESKA XD #063

Źródło: Business Insider

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE