Studenci z Białegostoku zbudowali superszybki bolid. W 3,3 sekundy do setki! [ZDJĘCIA]

2021-06-10 14:55 Maciej Łozowski PAP.
Studenci z Białegostoku zbudowali superszybki bolid. W 3,3 sekundy do setki! [ZDJĘCIA]
Autor: Politechnika Białostocka W 3,3 sekundy rozpędza się do 100 km/h. Zbudowali go studenci z koła naukowego Cerber Motorsport Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

W 3,3 sekundy rozpędza się do 100 km/h. Zbudowali go studenci z koła naukowego Cerber Motorsport Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Bolid CMS-06 będzie można oglądać na Pikniku Rajdowym przy Teatrze Dramatycznym już 12 czerwca.

Bolid CMS-06 wykorzystuje kompozytową konstrukcję samonośną. Dzięki badaniom siły docisku i oporu powietrza przeprowadzonym w tunelu aerodynamicznym Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w Warszawie konstrukcja uzyskuje rewelacyjne parametry na torze wyścigowym przy kryterium do wyścigów w formule student ograniczającym pojemność silnika do 600 cm3.

Studenci z Politechniki Białostockiej wykorzystali do budowy swojego bolidu silnik Honda CBR 600 RR. Rozwiązania zastosowane w aucie:

  • niezależne zawieszenie z pełną regulacją geometrii
  • wykonanie poszczególnych elementów w technologii proszków spiekanych
  • podłoga wykonana z kompozytu przekładkowego na rdzeniu aramidowym
  • hybrydowa konstrukcja nośna – część przednią stanowi “monocoque” wykonany z włókna węglowego oraz przekładki aluminiowej typu “honeycomb”, część tylna jest to klasyczna konstrukcja kratownicowa wykonana ze stali stopowej o podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych
  • system telemetrii oraz dostęp do danych w czasie rzeczywistym
  • autorski układ smarowania silnika z suchą misą olejową 
  • mechanizm różnicowy o limitowanym poślizgu z możliwością regulacji napięcia wstępnego 
  • zmodyfikowany układ rozrządu 
  • autorski układ chłodzenia jednostki napędowej 
  • ergonomia pojazdu dostosowana do potrzeb kierowców
Raport z Anteny 10.06

Podczas Pikniku Rajdowego przy Teatrze Dramatycznym studenci z Wydziału Mechanicznego KN Auto-Moto-Club zaprezentują również pojazd spełniający wymagania Federation Internatiole de I’Automobile odnośnie pojazdów rallycrossowych.

Bolid ścigający się w wyścigach formuły student i rallycrossowe auto Waldi1 będzie można oglądać i porozmawiać ze studentami o pracy w Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club będzie można w sobotę i niedzielę, 12 i 13 czerwca, w godz. 10-18, na placu przed Teatrem Dramatycznym.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie Politechniki Białostockiej.

Źródło: Informacja prasowa PB

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE