Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

i

Autor: Tomasz Matuszewski Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

Stan wyjątkowy w Podlaskiem. Będzie wsparcie dla przedsiębiorców ze strefy

2021-09-06 11:06

Jeszcze w tym tygodniu przedstawimy rozwiązania dla przedsiębiorców, tak żeby można było zrekompensować utracone zyski firm, które znalazły się w strefie objętej stanem wyjątkowym i nie mogą przyjmować turystów - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będą to "rozwiązania satysfakcjonujące dla branży turystycznej".

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji był w poniedziałek gościem w Jedynce Polskiego Radia. Podczas rozmowy Maciej Wąsik został m.in. zapytany o grupę cudzoziemców, która koczuje po białoruskiej stronie granicy z Polską nieopodal Usnarza Górnego.

Czytaj też:  Stan wyjątkowy na Podlasiu. Turyści odwołują rezerwacje w regionie

- Grupa, która koczuje na wysokości Usnarza Górnego rotuje, raz ma 24 raz ma 30 osób. Ewidentnie jest to grupa, która w jakiś tam sposób się zmienia. Pojawiają się nowe twarze, znikają inne - powiedział wiceminister.

Stan wyjątkowy w Podlaskiem: Wsparcie dla przedsiębiorców objętych strefą

Wiceszef MSWiA został również zapytany o mieszkańców przygranicznych miejscowości objętych stanem wyjątkowym. "Osoby mieszkające w strefie przygranicznej mogą wyjeżdżać ze strefy i do niej wjeżdżać, jeździć do pracy, rodziny. Największa dolegliwość, to noszenie przy sobie dowodu osobistego" - mówił.

- Jeszcze w tym tygodniu przedstawimy rozwiązania dla przedsiębiorców, tak żeby można było zrekompensować utracone zyski firm, które znalazły się w strefie objętej stanem wyjątkowym i nie mogą przyjmować turystów. Jestem przekonany, że będą to rozwiązania satysfakcjonujące dla branży turystycznej - dodał.

Usnarz Górny (woj. podlaskie). Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na polsko-białoruskim pograniczu

Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie trwa

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie z dniem ogłoszenia. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie) od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej". (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE