Środa Popielcowa

i

Autor: pixabay.com 26 lutego 2020 rozpoczyna się Środa Popielcowa. To dzień, w którym obowiązuje ścisły post. Czy można jeść w nim mięso, ile posiłków jest dozwolonych, a także jakie pokarmy są dozwolone? Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Dziś Środa Popielcowa. Czy jest post? Co można jeść i ile razy? [ZASADY]

2023-02-22 8:17

22 lutego 2023 rozpoczyna się Środa Popielcowa. To dzień, w którym obowiązuje ścisły post. Czy można jeść w nim mięso, ile posiłków jest dozwolonych, a także jakie pokarmy są dozwolone? Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? [AKTUALIZACJA 22.02.2023]

Środa Popielcowa 2023. Czy jest ścisły post? [22.02.2023]

Środa Popielcowa kończy karnawał i rozpoczyna Wielki Post w kościele katolickim. To 40-dniowy okres przygotowania do świąt Wielkiejnocy, podczas których wspominamy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso? [ZASADY]

W 2023 roku Środa Popielcowa wypada 22 lutego. Zgodnie z tradycją i nakazem Stolicy Apostolskiej w tym dniu katolików obowiązuje ścisły post. Czego jeszcze trzeba przestrzegać podczas Środy Popielcowej? Czy trzeba w ten dzień iść do kościoła? Sprawdź szczegóły ESKA.PL Białystok.

Środa Popielcowa 2023 – 22 lutego. Czy można jeść mięso?

Środa Popielcowa powinna stanowić dla katolików czas osobistego rozmodlenia, nawrócenia i pokuty. Tego dnia na wszystkich mszach św. kapłani posypują wiernym głowy popiołem na znak pokory i woli osobistego nawrócenia.

W Środę Popielcową wszystkich katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że jedzenie w ten dzień pokarmów mięsnych jest grzechem ciężkim, z którego należy się wyspowiadać i które uniemożliwia przystąpienie do Komunii Świętej.

Wróciła z Włoch, nie udzielili jej pomocy.

Co MOŻNA jeść w ścisły post?

Ponadto w ścisłym poście zakazuje się jedzenia (lub picia):

 • Mięsa
 • Słodyczy
 • Podrobów zawierających mięso
 • Alkoholu
 • Słodkich napojów

Post ścisły w Środę Popielcową zezwala natomiast na jedzenie:

 • Jaj
 • Nabiału
 • rozmaitych przypraw (nawet z tłuszczu zwierzęcego) - tego wszystkiego, co się w małej ilości dodaje do głównej potrawy, by ją uczynić smaczniejszą.
 • Ryb
 • Żyjątek o zimnej krwi, które zwykły przebywać w wodzie, np. żaby, ślimaki, żółwie itp.

Środa popielcowa 2023. Ile posiłków można zjeść?

W Środę Popielcową obowiązują 2 rodzaje postów: jakościowy i ilościowy. Pierwszy, opisany wyżej, przewiduje, jakie pokarmy możemy jeść w trakcie ścisłego postu. Drugi, ilościowy, zakłada, ile pokarmów możemy zjeść.

Zgodnie z prawem kanonicznym w Środę Popielcową można zjeść 3 syte posiłki. Zabronione jest natomiast objadanie się. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które ze względów chorobowych czy innych czynników indywidualnych muszą inaczej się odżywiać.

Środa Popielcowa 2023. Czy trzeba iść do kościoła?

W Środę Popielcową, a także w okresie 40 dni przed Wielkanocą wierni gromadzą się na nabożeństwach wielkopostnych. W kościołach odprawiana jest Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Tradycją są też wielkopostne rekolekcje.

Zgodnie z prawem kanonicznym Środa Popielcowa jest dniem, w którym katolicy powinni iść do kościoła i starać się aktywnie uczestniczyć we mszy świętej. Jeżeli w rodzinie mamy kogoś, kto w tym dniu z jakichś powodów nie może wziąć w niej udziału, warto zabrać ze świątyni popiół, którym posypiemy głowę bliskiej osobie.

W ciągu roku liturgicznego pojawiają 4 główne okresy długiego postu:

 • Post Filipowy (przed świętem Bożego Narodzenia) – trwa czterdzieści dni, od 15 listopada do 24 grudnia według kalendarza juliańskiego.
 • Wielki post – rozpoczyna się siedem tygodni przed świętem Paschy.
 • Post Piotrowy – rozpoczyna się w poniedziałek, osiem dni po święcie Pięćdziesiątnicy, a kończy się 19 czerwca (12.06), w wigilię święta apostołów Piotra i Pawła; w zależności od daty świętowania Paschy, czas jego trwania waha się od jednego do sześciu tygodni.
 • Post Uspieński (przed świętem Zaśnięcia Bogarodzicy) – trwa dwa tygodnie, od 19 do 28 sierpnia.

Oprócz postów ilościowego i jakościowego wyróżniamy 3 posty: zwykły i przygotowawczy. Pierwszy dotyczy wszystkich wiernych od ukończenia 14 roku życia. Zobowiązani są oni do wstrzemięźliwości w spożywaniu posiłków mięsnych w piątki oraz Środę Popielcową. Post przygotowawczy obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Zwyczaj ten wywodzi się z czasów starożytnych, gdy Komunia była pierwszym pokarmem przyjmowanym w ciągu dnia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE