Spadek inflacji w listopadzie realny? Znamy prognozy ekspertów

i

Autor: pexels.com Zdjęcie ilustracyjne płatności kartą

Spadek inflacji w listopadzie realny? Znamy prognozy ekspertów

2022-11-29 16:24

Wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście inflacja za listopad 2022 wyjdzie niższa. Oczekujemy spadku inflacji do 17,6 proc. r/r, głównie za sprawą korekty cen paliw i nośników energii – wskazała szefowa departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska.

Inflacja za listopad 2022 niższa?

W środę GUS ma opublikować szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022, a także wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale br. Zdaniem ekonomistki, wstępne dane o inflacji za listopad pozytywnie zaskoczą. "Inflacja nie tylko okaże się niższa od oczekiwań rynku, ale także nieznacznie spadnie w relacji do października, kiedy wyniosła 17,9 proc. r/r". - powiedziała.

Powołując się na wyliczenia banku, wskazała, że oczekuje spadku inflacji do 17,6 proc. r/r, głównie za sprawą korekty cen paliw i nośników energii. Dodała, że "na głębszy i bardziej trwały proces dezinflacyjny przyjdzie nam jeszcze poczekać".

Inflacja bazowa nadal w górę

Jeżeli natomiast chodzi o inflację bazową (bez cen żywności, paliw i energii) to - w jej ocenie - inflacja bazowa nadal rosła, sięgając 11,2 proc. r/r. "Oczekujemy, że w styczniu-lutym inflacja CPI przebije nieznacznie próg 20 proc., r/r, a od marca wejdzie w trwały trend spadkowy" - wskazała.

W 2023 konsumpcja jeszcze niższa

Z prognoz PKO BP wynika, że w III kw. 2022 PKB wzrósł o 3,5 proc. wobec 5,8 proc. w II kw. i 8,6 proc. w I kw. "Sądzimy, że zakres spowolnienia gospodarczego był szeroki, objął zarówno konsumpcję prywatną, jak i inwestycje, które rosły odpowiednio o 1,6 proc. r/r i 4,2 proc. r/r." W opinii analityczki, tendencje te jeszcze się pogłębią, ponieważ duża niepewność i wysoka inflacja kosztowa skłania wiele firm do zamrożenia procesów inwestycyjnych, a spadek realnych dochodów ogranicza możliwości gospodarstw domowych do zwiększania konsumpcji. Dodała, że na początku 2023 może to "wręcz wymuszać jej ograniczenie".

Marek Zuber: "Rząd nie walczy z inflacją, to bzdura kompletna, którą politycy powielają" [Express Biedrzyckiej]