Smart Taryfa. Nowa metoda płatności w autobusach BKM

i

Autor: UM Białystok Smart Taryfa. Nowa metoda płatności w autobusach BKM

Smart Taryfa. Nowa metoda płatności w autobusach BKM. Pierwsza taka w Polsce!

2020-10-02 13:16

Osoby podróżujące Białostocką Komunikacją Miejską od 1 października mogą korzystać z nowej metody płatności za przejazd – Smart Taryfy BKM. Białystok jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza w każdym autobusie i na każdej linii nowoczesne rozwiązanie dla podróżnych.

Czy mieszkańcy boją się jeździć komunikacją miejską?

Jak działa Smart Taryfa?

Nowa innowacyjna Smart Taryfa BKM umożliwia opłacenie przejazdu za pomocą zbliżeniowej, bankowej karty płatniczej, telefonu lub zegarka z funkcją NFC i aktywną funkcją płatności zbliżeniowych. Sumaryczna i optymalna opłata za wszystkie przejazdy zostanie automatycznie naliczona na koniec doby rozliczeniowej.

Biletomaty w Białymstoku już działają. Zobacz, jak z nich korzystać [ZDJĘCIA, WIDEO]

Istotne jest to, że naliczanie opłaty za kolejne przejazdy w czasie doby oparte jest na cenie elektronicznego biletu jednorazowego dla stref taryfowych, w których odbywa się podróż. Jeżeli skorzystamy z czterech lub więcej przejazdów, pobrana opłata nie przekroczy ceny biletu 24-godzinnego. Nowy sposób naliczania pozwala oszczędzić czas, a przy większej liczbie podróży – również pieniądze pasażera.

Smart Taryfa - jak kupić bilet?

Wystarczy zaraz po wejściu do autobusu przyłożyć zbliżeniową kartę płatniczą, zegarek lub telefon z uruchomionymi płatnościami do czytnika zbliżeniowych kart płatniczych w biletomacie, bez wybierania na ekranie biletomatu jakichkolwiek opcji. Urządzenie natychmiast po wykryciu karty wyświetli komunikat: „Wejście zostało zarejestrowane” informujący o poprawnym rozpoczęciu podróży przez pasażera.

Pasażer, opuszczając autobus, bez wybierania jakichkolwiek opcji powinien ponownie przyłożyć kartę płatniczą do czytnika zbliżeniowych kart płatniczych w biletomacie. Na ekranie urządzenia wyświetli się komunikat: „Wyjście zostało zarejestrowane” informujący o poprawnym zakończeniu podróży. W przypadku, gdy pasażer nie zarejestruje wyjścia z pojazdu, opłata za przejazd będzie naliczana jak do końca trasy, co ma zasadnicze znaczenie w przypadku linii kursujących na trasach przebiegających przez kilka stref taryfowych.

Smart Taryfa - opłata za bilet

Naliczanie opłaty za kolejne przejazdy autobusami w czasie doby rozliczeniowej oparte jest na cenie elektronicznego biletu jednorazowego na strefy taryfowe, w których odbywa się podróż. Za wielokrotne przejazdy w ciągu całej doby tylko w pierwszej strefie taryfowej, jeżeli pasażer podróżował od jednego do trzech razy, zapłaci za 1 do 3 biletów jednorazowych.

Od 1 marca wchodzą nowe papierowe bilety BKM. Tak będą wyglądały [CENNIK, WZORY]

Jeżeli podróży było cztery lub więcej, opłata za przejazdy będzie w cenie biletu 24-godzinnego na strefę 1. Natomiast za wielokrotne podróże autobusami w całej sieci (strefy 1, 2, 3 i 4) maksymalna opłata nie przekroczy ceny biletu 24-godzinnego sieciowego.

Białostocka Komunikacja Miejska - ulgi

Osoby, które w Smart Taryfie chciałyby skorzystać z uprawnienia do 50% ulgi, muszą najpierw zarejestrować w systemie e-karta swoją kartę płatniczą, a podczas osobistej wizyty w punkcie obsługi klienta BKM potwierdzić uprawnienia do ulg, aby przypisać je do karty w systemie taryfowym BKM.

Należy pamiętać o obowiązkowym przykładaniu i rejestrowaniu nośnika karty płatniczej przy każdym wejściu i wyjściu z autobusu. Brak rejestracji karty przy wejściu jest równoznaczny z brakiem ważnego biletu i skutkuje opłatą dodatkową.

Szczegóły nowej usługi można poznać na biletomaty.bialystok.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE