Silny wiatr w Polsce. Blisko 7 tys. odbiorców z Podlasia bez prądu [ZDJĘCIA]

2022-05-21 20:55

Na Podlasiu ok. 7 tys. odbiorców pozostaje w sobotę po południu bez dostaw energii elektrycznej - podała PGE Dystrybucja. Awarie związane są z podmuchami silnego wiatru. Strażacy odnotowali dotąd blisko 90 interwencji, nie ma osób poszkodowanych.

Synoptycy prognozowali, że w województwie podlaskim podmuchy silnego wiatru będą występowały przez całą sobotę. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. Spodziewano się wiatru o prędkości do 35 km/h a w porywach do 90 km/h.

Poprawa pogody przewidywana jest dopiero na niedzielę, kiedy sytuacja nad całą Polską ustabilizuje się, a wiatr nie będzie dokuczliwy tak jak w sobotę. Jak podaje IMGW, w całym kraju miejscami mogą pojawiać się przelotne opady deszczu. Największa szansa na opady istnieje w północnej części Polski.

7 tys. odbiorców bez prądu w Podlaskiem

Z komunikatu IMGW z oddziału w Białymstoku przesłanego mediom w sobotę po południu wynika, że w regionie występują porywy wiatru przeważnie do około 80 km/h. „Wciąż możliwe są porywy wiatru do 90 km/h, lecz ich prawdopodobieństwo jest coraz mniejsze" - podano.

W związku z silnym wiatrem ok. 7 tys. odbiorców pozostaje bez prądu. Jak poinformowała Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja, nie są to masowe wyłączenia prądu.

Dodała, że najwięcej odbiorców, którzy czekają na wznowienie dostaw energii elektrycznej jest w rejonie energetycznym Białystok Teren. Tam prądu nie ma ok. 4 tys. odbiorców. - Część z nich to mogą być chwilowe wyłączenia w związku z podmuchami wiatru - nie wymagające interwencji energetyków – powiedziała.

Blisko 90 interwencji straży pożarnej

Poinformowała też, że najpierw usuwane są awarie sieci średniego napięcia, a następnie na niskim napięciu. Energetycy lokalizują i usuwają usterki zgodnie z otrzymywanymi zgłoszeniami.

Żadnych poważniejszych zdarzeń nie odnotowali dotąd strażacy. Jak poinformował w sobotę po południu rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Piotr Chojnowski, było 86 interwencji, nie ma osób poszkodowanych.

Chojnowski powiedział, ze strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do powalonych drzew i połamanych konarów. Zgłoszenia dotyczyły też uszkodzonych dachów budynków i zerwanych linii energetycznych.

Drogowcy informowali w ciągu dnia o powalonym drzewie na drodze krajowej nr 8 na wysokości miejscowości Kopisk na odcinku Białystok-Augustów. Wprowadzono tam ruch wahadłowy, a utrudnienia trwały ok. godziny.

Juwenalia 2022 w Kielcach. Koncert hip-hopowy w Amfiteatrze Kadzielnia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE