Rząd wprowadzi kolejny podatek! Tym razem dotknie apteki i firmy farmaceutyczne

i

Autor: Lukasz Gdak/East News Na zdjęciu leki z polskiej apteki

Rząd wprowadzi kolejny podatek! Tym razem dotknie apteki i firmy farmaceutyczne

2023-01-30 13:34

Rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje w w 2023 r. wprowadzić nowy podatek. Uderzy on w głównej mierze w przedsiębiorców branży farmaceutycznej, którzy będą musieli uiszczać opłatę roczną. Proponowane rozwiązania już są mocno krytykowane.

2023 r. zapowiada się na ciężki również dla branży farmaceutycznej. Niedawno zakończyły się konsultacje w sprawie nowelizacji prawa farmaceutycznego, a projekt nad którym mocno pracuje rząd Mateusza Morawieckiego zakłada wprowadzenie nowej opłaty rocznej dla wszystkich przedsiębiorców działających w Polsce na rynku farmaceutycznym. Co to oznacza?

Nowy podatek dla aptek, firm i hurtowni farmaceutycznych

Według planów rządu nowa opłata ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakikolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami ochrony zdrowia. W związku z tym dotknie ona nie tylko firmy i hurtownie farmaceutyczne, ale również apteki.

Według doniesień „Rzeczpospolitej” w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, stała cześć opłaty rocznej kształtować się ma granicach od 250 do 3000 zł. "W odniesieniu do konkretnych form kwota ta ma być powiększona o wysokość 0,02 proc. przychodu rocznego uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. To 200 zł od każdego 1 miliona przychodu".

Apel środowiska farmaceutycznego

Rządowy pomysł spotkał się z największą krytyką środowiska farmaceutycznego. Przekonuje ono, że w obliczu i tak wysokiej inflacji wprowadzenie dodatkowej opłaty i tak obciąży firmy zajmujące się dystrybucją leków. A na samym końcu ucierpią pacjenci, którzy już teraz zmagają się z brakiem niektórych leków na rynku.

M. SAWICKI: PRAWO W POLSCE STANOWI PARLAMENT, A NIE KOMISJA EUROPEJSKA

Źródło: rp.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE