Rząd wprowadza ceny maksymalne za prąd. Kogo dotyczą? Jakie są stawki? Znany szczegóły!

i

Autor: pixabay.com Rząd wprowadza ceny maksymalne za prąd. Kogo dotyczą? Jakie są stawki? Znany szczegóły!

Rząd wprowadza ceny maksymalne za prąd. Kogo dotyczą? Jakie są stawki? Znamy szczegóły!

2022-10-11 13:32

Doniesienia prasowe o nowym pomyśle rządu, którym miało być wprowadzenie maksymalnych cen prądu pojawiły się we wtorek 11 października i jeszcze tego samego dnia rządzący takie rozwiązanie zastosowali. O co chodzi z maksymalną ceną prądu dla odbiorców? Kogo dotyczy? Wszystkiego o maksymalnych cenach energii dowiesz się w poniższym materiale.

Maksymalne ceny za prąd - stawki

Maksymalna cena prądu dla odbiorców wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm ma wynieść 785 zł za MWh, a w przypadku gospodarstwach domowych cena maksymalna powyżej limitów 2/2,6/3 MWh to 699 zł/MWh - podano we wtorek w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów. Potwierdził to również premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

"Zgodnie z naszą obietnicą przedstawiamy mechanizmy maksymalnej ceny dla podmiotów wrażliwych (...), ale także dla małych i średnich firm do akceptowalnego przez Komisję Europejską, przez Unię Europejską poziomu zużycia w cenie 785 zł za MWh" - powiedział premier polskiego rządu.

Morawiecki przekonywał, że rządowi najbardziej zależy na pomocy i ratowaniu polskich firm.

Ceny prądu w 2023

"Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców (odbiorcy wrażliwi, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa – red.) zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stała cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na określonym poziomie 785 zł/MWh (lub 699 zł/MWh w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych)" - podano w wykazie prac.

Rozwiązania te zawarto w projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Projektem tym, który został przygotowany w resorcie klimatu, ma się we wtorek zająć rząd.

Maksymalne ceny energii – od kiedy?

Zgodnie z projektem ceny maksymalne za prąd mają obowiązywać od 1 grudnia tego roku do końca roku przyszłego.

Sejm pod koniec września Sejm uchwalił ustawę, przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd