Rusza kwalifikacja wojskowa 2024! Wezwania niebawem trafią do powołanych. To rekordowa liczba!

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Kwalifikacja wojskowa 2024

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2024! Wezwania trafiąją do powołanych. Padnie rekordowa liczba!

2023-11-23 18:51

Kwalifikacja wojskowa wzbudza lęk, bo na przestrzeni kilkudziesięciu lat obrosła legendami. Odbywa się ona w Polsce każdego roku i obejmuje wszystkie osoby prawnie podlegające stawiennictwu. W 2024 r. wezwania trafią do rekordowo większej liczby osób niż w 2023 r. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało również niespodziankę dla kobiet.

Kwalifikacja wojskowa 2024 – terminy

Kwalifikacja wojskowa od lat startuje w Polsce w pierwszej połowie roku. Wcześniej jednak, bo jeszcze w ostatnich miesiącach poprzedniego roku, stosowne pisma otrzymają powołani. Pierwsze listy do ponad 230 tys. rezerwistów już niebawem trafią do zainteresowanych. Kwalifikacja wojskowa 2024 została już zaplanowana przez MON i ruszy w terminie od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r.

Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku – kto musi przyjść na spotkanie w komisji?

Do kwalifikacji wojskowej w 2024 r. wezwania zostaną wysłane 19-latkom, czyli osobom urodzonym w 2005 r. To jednak nie wszystko. Komisja może jeszcze wezwać:

  • mężczyzn, urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii wojskowej
  • kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej
  • osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby ze względu na stan zdrowia (gdy okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji)
  • osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej (jednak wyłącznie do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60. rok życia), jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Komisja wojskowa 2024 – kategorie

Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest określenie zdolności fizycznych i psychicznych do pełnienia służby wojskowej. W tym celu komisja przyzna kategorie:

  1. A - zdolny do czynnej służby wojskowej,
  2. B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące),
  3. D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
  4. E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.
Święto Wojska Polskiego 2023. Moc atrakcji w bydgoskim MWL
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE