Hadztwo, prukwa, bambaryła... Umiesz przeklinać po podlasku? Przekonaj się!

2020-01-13 11:35
Gwara podlaska. Umiesz przeklinać po podlasku?
Autor: pixabay.com

Używając słów, lepiej znać ich znaczenie. Zwłaszcza, jeżeli zaliczają się do przekleństw. A tych w gwarze charakterystycznej dla Podlasia nie brakuje. Znasz je?

Jak dobrze znasz gwarę podlaska? A podlaskie przekleństwa? Być może nieświadomie używasz któregoś z nich. A, będąc na Podlasiu, niektóre z pewnością dane Ci było usłyszeć.

Piękni i Młodzi. Wyciekł film z bójki. Co zrobili Dawida i Magda Narożna? [WIDEO]

Język używany na obecnym Podlasiu - dawnej białostocczyźnie - posiada sporo naleciałości z języków: białoruskiego,  niemieckiego, rosyjskiego, litewskiego czy żydowskiego. Część słów zachowała się w niezmienionej formie, część natomiast przeobraziła się z biegiem lat. Łączy je jedno - w znaczący sposób wpłynęły na kształtowanie się specyfiki i tożsamości północno-wschodniego regionu Polski.

Jak w każdym języku i gwarze, również w tej charakterystycznej dla Podlasia nie brakuje przekleństw. Większości z nich nie używa się na co dzień, a nawet jeśli, nie mają one takiego wydźwięku jak powszechnie używane brzydkie słowa na "k", "ch" czy "p". Nie oznacza to jednak, że nie są obraźliwe. Szczególnie dla kogoś, kto zna ich znaczenie. Pomimo tego niektórych podlaskich przekleństw używa się żartobliwie i raczej nikt się za nie nie obrazi.

A Ty? Jak dobrze znasz podlaskie przekleństwa? Sprawdź, odpowiadając na 10 pytań!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE