Quiz. Gwara podlaska

i

Autor: langll / pixabay.com

Czy "baćko" może "borgować czemergies"? Sprawdź, czy znasz podlaską gwarę!

2020-01-28 10:06

Na pewno niejednokrotnie jadłeś ulnik, ale może o tym nie wiesz. Dogadasz się w podlaskiej gwarze? Te słowa usłyszysz tylko w północno-wschodniej Polsce!

Język, którym rozmawia się na obecnym Podlasiu (dawnej białostocczyźnie), ma sporo naleciałości zarówno z języka białoruskiego, ale także ukraińskiego, z niemieckiego, rosyjskiego, litewskiego czyżydowskiego. Część z tych słów zachowała się w niezmienionej formie, część uległa z biegiem lat przeobrażeniom.

Jeśli mieszkasz w północno-wschodniej Polsce, z pewnością je słyszałeś. Szczególnie odwiedzając tereny wiejskie lub Kresy. Jeśli nie - sprawdź, czy dogadałbyś się na tym obszarze.

A może sprawdzisz się w podlaskich przekleństwach? Hadztwo, prukwa, bambaryła... Umiesz przeklinać po podlasku? Przekonaj się!

Wszystkie podlaskie regionalizmy w znaczący sposób wpłynęły na kształtowanie się specyfiki i tożsamości północno-wschodniego regionu Polski. I to właśnie w języku naszego regionu najpiękniejsze!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE