Prawie 600 zł od ZUS? O tym świadczeniu wie tylko garstka Polaków! Sprawdź jak otrzymać pieniądze

i

Autor: Jakub Sadkowski To świadczenie od ZUS wzrosło w 2023 roku do prawie 600 zł. Chodzi o dodatek dla sierot zupełnych

dodatkowe świadczenia

Prawie 600 zł od ZUS? O tym świadczeniu wie tylko garstka Polaków! Sprawdź jak otrzymać pieniądze

2024-03-01 16:36

Te specjalne świadczenie z ZUS wzrosło w tym roku do poziomu prawie 600 zł miesięcznie. Chodzi o dodatek wypłacany osobie, której rodzice nie żyją i która pobiera rentę rodzinną. Świadczenie to przysługuje bez względu na wiek, a decyzja o jego wypłacie jest podejmowana w 30 dni.

Spis treści:

  1. Dodatek dla sierot zupełnych. Prawie 600 zł miesięcznie
  2. Jak otrzymać dodatek dla sierot zupełnych? Decyzja z ZUS w 30 dni

Dodatek dla sierot zupełnych. Prawie 600 zł miesięcznie

Osoby, których rodzice nie żyją i które pobierają rentę rodzinną mogą uzyskać świadczenie zwane dodatkiem dla sierot zupełnych. ZUS wypłaca je w ramach dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych. Dodatek przysługuje bez względu na wiek. Należy się również w przypadku, gdy renta pobierana jest wyłącznie po zmarłej matce, a ojciec nie jest znany.

Jak wyjaśnia ZUS, kwota świadczenia jest stała, jednak podlega corocznej waloryzacji wraz z rentą rodzinną. Po ostatniej podwyżce, od 1 marca 2022 r. jest to 553,30 zł miesięcznie (wcześniej było to 481,97 zł).

Świadczenie wypłacane jest każdej sieroce zupełnej. Bez względu na to ile osób jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej. Oznacza to w praktyce, że nie ma znaczenie ile dzieci mieli rodzice, po śmierci, każde z nich otrzyma wsparcie.

ZUS jest zmorą każdego Polaka. Ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 13
Kto jest obecnie prezesem ZUS?

Jak otrzymać dodatek dla sierot zupełnych? Decyzja z ZUS w 30 dni

Żeby otrzymać świadczenie konieczne będą te dokumenty:

Wniosek o wypłatę można złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub za pośrednictwem poczty.

Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji" - wyjaśniono w komunikacie ZUS. Od decyzji można się także odwołać.

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę