Testy nauczycieli na COVID-19. Skandaliczne warunki w punkcie poboru w Białymstoku

2021-01-13 9:59 Maciej Łozowski
Testy nauczycieli na COVID-19 w Białymstoku. Takie warunki panują w punkcie przy ul. Malmeda
Autor: Twitter Testy nauczycieli na COVID-19 w Białymstoku. Takie warunki panują w punkcie przy ul. Malmeda

Trwają badania nauczycieli, którzy mają wrócić do szkół. Testy na COVID-19 w formie wymazów przeprowadzane są w specjalnie wyznaczonych punktach. Zdjęcia warunków, jakie panują w jednym z nich, mieszczącym się w Białymstoku przy ul. Malmeda, trafiły niedawno do mediów społecznościowych.

W poniedziałek rozpoczęły się testy klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność COVID-19 przed powrotem do szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne, okazuje się jednak, że nie zawsze odbywają się w godnych warunkach. Zdjęcia tych panujących w jednym z punktów poboru wymazór COVID-19 w Białymstoku pojawiło się niedawno w mediach społecznościowych.

ZOBACZ: Powrót do szkół 2021 w styczniu. Minister edukacji przedstawił specjalny plan

- Narodowa akcja badania nauczycieli pod kątem koronawirusa idzie w Polsce pełną parą. Tak wygląda punkt poboru wymazów na covid-19 w XXI wieku w Europie Środkowej w Białymstoku przy ul. Malmeda – czytamy na profilu użytkownika Strumbras na Twitterze.

Do posta dołączono trzy zdjęcia pokazujące skandaliczne warunki panujące w miejscu, gdzie wykonywane są badania nauczycieli na COVID-19. Fotografie ukazują zniszczony próg czy pęknięte i obdrapane ściany z dziurami. Lokal ogrzewany jest butlą gazową, a w spartańskich warunkach ustawiono biurko i krzesła. Na drzwiach wejściowych widnieje kartka informująca o tym, że znajduje się tutaj punkt pobrań COVID-19.

Punkt wymazów przeniósł się do kontenera

Sprawą zainteresował się podlaski NFZ. Jak poinformował Kurier Poranny, zwrócono się w tej sprawie do właścicielki firmy MS Medica, która organizuje działanie punktów wymazowych. 

- Uważam, że spełniamy wymogi. Rzeczywiście przez jakiś czas punkt mieścił się wewnątrz budynku, w którym była restauracja, ale teraz punkt jest w kontenerze - z ogrzewaniem, z dostępem do ciepłej wody, toalety - powiedziała w rozmowie z Kurierem.
Masowe testowanie nauczycieli klas 1-3 w Toruniu

Testy nauczycieli na COVID-19 w województwie podlaskim

Według wstępnych szacunków, w województwie podlaskim testy na koronawirusa chce przejść 5446 osób. 3079 z nich to nauczyciele klas I-III, natomiast 2367 to pozostali pracownicy szkół. Na badania przesiewowe mogą się bowiem zgłaszać nie tylko nauczyciele, lecz także osoby zatrudnione w szkołach: 

  • obsługa administracyjna,
  • kierownictwo szkoły,
  • personel sekretariatu,
  • personel pomocniczy,
  • personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły,
  • personel sprzątający,
  • personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Zgodnie z decyzją ministerstwa edukacji, powrót do szkół w klasach I-III będzie nastąpi w poniedziałek, 18 stycznia.