Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. Można zyskać nawet do tysiąca zł miesięcznie

i

Autor: wikimedia.org/Henryk Borawski Siedziba ZUS w Białymstoku

Emerytura

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia. Można zyskać nawet do tysiąca zł miesięcznie

2023-11-29 15:35

Każdy w Polsce, kto uzyskał wiek seniora może ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury. Nie dla wszystkich musi to być jednak opłacalne. Dobrą informacją, jaką ma do przekazania ZUS, jest to, że niektórzy mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie! Kto powinien zatem ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury?

Spis treści:

  1. Ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy można to zrobić?
  2. Ponowne przeliczanie emerytury. W jaki sposób?
  3. Przeliczenie emerytury. Można zyskać nawet kilkaset zł

Ponowne przeliczenie emerytury. Kiedy można to zrobić?

Tzw. tablice dalszego trwania życia (potrzebne do ponownego przeliczenia emerytury) mają zastosowanie tylko przy wyliczaniu emerytur dla osób, które urodziły się po 1 stycznia 1949 roku włącznie. Chodzi bowiem o nowe zasady przyznawania świadczeń.

Osoby otrzymujące świadczenia emerytalne według starego systemu mogą także wystąpić o przeliczenie emerytury, ale tylko w konkretnych przypadkach. Zależy to od tego czy opłacali składki już po przyznaniu emerytury, np. w związku z dalszym zatrudnieniem lub otrzymaniem nowych dokumentów (nie posiadanych w momencie przyznawania emerytury).

Zatem podsumowując, emeryturę przyznaną na nowych zasadach można przeliczyć, jeśli:

  • po jej przyznaniu zainteresowana osoba pracowała lub podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu,
  • uzyskała nowe dowody, które mają wpływ na wysokość kapitału początkowego, bo dotyczą okresów składkowych i nieskładkowych lub wynagrodzenia za okres, który przypada przed przyznaniem emerytury.

ZUS jest zmorą każdego Polaka. Ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 13
Kto jest obecnie prezesem ZUS?

Ponowne przeliczanie emerytury. W jaki sposób?

ZUS obliczy ponownie emeryturę w następujący sposób.

Składki zapisane na koncie od momentu pobierania emerytury dzielone są przez średnie dalsze trwanie życia. Te ustalane jest w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury.

ZUS bierze wtedy pod uwagę tylko te składki, które pojawiały się na koncie ubezpieczonego od miesiąca pierwszego pobrania emerytury do miesiąca złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia. Składki te podlegają waloryzacji.

Przeliczenie emerytury. Można zyskać nawet kilkaset zł

Jak wynika z danych ZUS, w 2023 r. na przeliczeniu można zyskać miesięcznie nawet kilkaset złotych.

Chodzi o kobiety pobierające okresową emeryturę kapitałową po osiągnięciu męskiego wieku emerytalnego, wynoszącego 65 lat Niektóre z nich będą miały z urzędu przeliczone świadczenie, a inne muszą złożyć wniosek.

Kobiety, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i były członkami OFE, po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat), mogą ubiegać się o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i okresową emeryturą kapitałową. ZUS będzie wypłacał oba świadczenia do dnia poprzedzającego ukończenie wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn (czyli 65 lat), chyba że prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie wcześniej. Po tym czasie ZUS ponownie ustali wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśniła Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE