galeria arsneał

i

Autor: Galeria Arsenał

Bem. Dress code. Nekroprzemoc. Dwie wystawy w Galerii Arsenał

2020-07-01 21:52

Galeria Arsenał prezentuje dwie wystawy, które opowiadają o polityce historycznej i polityczności estetyki. Polsko-egipska artystka analizuje w jaki sposób wojsko i policja korzystają z estetyki i retoryki. Z kolei kilkunastu artystów stara się ukazać jak manipulujemy postaciami historycznymi.

Jedna z wystaw, to "Wiosna no osiedlu Bema", która nawiązuje do jednego z białostockich osiedli skupionego wokół ulicy generała Józefa Bema. Nazwa tej ulicy została nadana dokładnie 90 lat temu. Na ekspozycje składają się prace kilkunastu artystów, którzy poruszają temat polityki historycznej i nekroprzemocy.

-Wystawa jest pretekstem do opowieści w jaki sposób manipulujemy naszymi bohaterami; w jaki sposób nadajemy nowe znaczenia dla ich życia i jak przypisujemy im dowolne słowa i idee - podkreśla  kurator wystawy Monika Weychert

Posłuchaj: Wiosna na osiedlu Bema- wystawa

Druga ekspozycja, to solowa wystawa polsko-egipskiej artystki Jasminy Metwaly. "Anbar. Ćwiczenia z mimikry" . Wystawa i skupia się na tematach związanych z systemami kontroli społecznej. Głównym motywem jest dopasowywanie się do normy po przez kody ubioru. 

Polityczność estetyki najbardziej interesuje artystkę, przyznaje kurator wystawy Arkadiusz Półtorak

Posłuchaj: Wystawa Anbar. Ćwiczenia z Mimikry

Metwaly zajmuje zdystansowaną pozycję wobec polityki i przygląda się jej za pośrednictwem rozmaitych „filtrów”: fikcji literacko-teatralnej, narzędzi badawczych, jak analiza dyskursu czy kodów dotyczących ubioru

Obie wystawy w Galerii Arsenał możemy oglądać do 4 września.

Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]

Pytanie 1 z 18
Według jednej z legend kot ocalił Mahometa przed:
Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]
Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Prezydentura Dudy, to domknięcie autorytaryzmu