Podlaskie. Zatrzymano tira z przemytem papierosów wartych ponad 10 mln zł [ZDJĘCIA]

2022-04-12 10:32
Podlaskie. Zatrzymano tira z przemytem papierosów wartych ponad 10 mln zł
Autor: Podlaska KAS Podlaskie. Zatrzymano tira z przemytem papierosów wartych ponad 10 mln zł

Przemyt w ciężarówce blisko 700 tys. paczek nielegalnych papierosów udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze podlaskiej SG i KAS. W naczepie miał być transport drewna, okazało się, że jest tam kontrabanda o szacunkowej wartości ponad 10 mln zł.

- Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 16 mln zł - poinformowały we wtorek we wspólnym komunikacie: Podlaski Oddział SG i Krajowa Administracja Skarbowa z Białegostoku.

Czytaj także: Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości ukraińskiej w Polsce! Jak słuchać?

Służby wytypowały do kontroli i zatrzymały na drodze S8 Augustów - Białystok niedaleko Wasilkowa tira na polskich numerach rejestracyjnych. 39-letni kierowca, Polak, jechał z Litwy. W trakcie sprawdzania ładunku w naczepie okazało się, że za kilkoma paletami z drewnem w kartonowych pudłach znajdują się ogromne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Po przeliczeniu kontrabandy okazało się, że jest to blisko 700 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej wartości ponad 10 mln zł. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Podejrzany o udział w przemycie kierowca został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

W województwie podlaskim jest zarówno wewnętrzna (z Litwą), jak i zewnętrzna (z Białorusią) granica UE. Na polsko-litewskiej nie ma kontroli paszportowo-celnych, a przemyt nielegalnych towarów, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne SG i KAS, wspierane też przez policję. Tu głównie dochodzi do prób przerzutu papierosów właśnie w dużych transportach w ciężarówkach, choć np. SG zatrzymywała przez pewien czas - bliżej granicy z Litwą - również transporty w busach czy autach osobowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE