Podlaska gwara jest piekielnie trudna! Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

i

Autor: Jakub Sadkowski Podlaska gwara jest piekielnie trudna! Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

Region

Podlaska gwara jest piekielnie trudna! Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

2024-05-21 9:04

Podlaska gwara to najbardziej charakterystyczna cecha województwa położonego w północno-wschodniej Polsce. Głównie za sprawą historii Podlasia w regionie można usłyszeć wiele ciekawych słów i zwrotów, które czasami mogą zaskoczyć nawet mieszkańców Białostocczyzny i okolic. Sprawdź, jak dobrze znasz podlaską gwarę.

Gwara podlaska to cecha charakterystyczna ludzi mieszkających w województwie podlaskim. Chociaż w całej Polsce również są regiony, gdzie ludzie zwłaszcza na wsi mówią w wyjątkowy dla siebie sposób, to podlaska gwara wyróżnia się tu tym, że nią posługują się zarówno mieszkańcy dużych miast regionu, jak również tych mniejszych. Podlaską gwarę bardzo łatwo zatem rozpoznać.

Podlaska gwara

Nie chodzi jednak wyłącznie o brzmienie pewnych słów, czyli popularne „śledzikowanie”. Podlaska gwara zawiera w sobie dziesiątki wyrażeń, o których znaczeniu wiedzą wyłącznie mieszkańcy Podlasia. A być może niektórzy z nich również będą mieli problemy, bo słów jest bardzo dużo!

Język Podlasia

Podlaska gwara obecnie jest pozostałością po niezwykle bogatej mieszance kulturowej, jaka zamieszkiwała tereny obecnego województwa podlaskiego przed II wojną światową. Wówczas w Białymstoku i terenach okolicznych mieszkali wyznawcy katolicyzmu, prawosławia i judaizmu, do tego ludność białoruska i rosyjska. To wszystko sprawiło, że język na Podlasiu był charakterystyczny i do dziś w gwarze podlaskiej zostało sporo słów. Znasz je wszystkie? Sprawdź się w naszym quizie.

Podlaska gwara – znasz znaczenie tych słów?

W poniższym quizie sprawdzisz swoją znajomość słów z gwary podlaskiej.

QUIZ: Podlaska gwara. Ile słów odgadniesz?

Pytanie 1 z 14
Apiać - co to znaczy?

Filip Rudanacja z Radia ESKA rozmawia ze znaną pisarką o związkach, przyjaźni damsko-męskiej i seksie.

Posłuchaj nowego podcastu Gabrieli Gargaś!

Listen on Spreaker.