Podlasianka straciła ponad 1200 euro! Oszustwa na wynajem mieszkania coraz częstsze

i

Autor: pixabay.com Podlasianka straciła ponad 1200 euro! Oszustwa na wynajem mieszkania coraz częstsze

Podlasianka straciła ponad 1200 euro! Oszustwa na wynajem mieszkania coraz częstsze

2022-09-19 10:05

Młoda mieszkanka powiatu grajewskiego chciała wynająć mieszkanie w Belgii. Okazało się, że padła ofiarą oszustwa i straciła ponad 1200 euro. Ogłoszenie w internecie, na które odpowiedziała, wyglądało wiarygodnie i nie wzbudziło podejrzeń kobiety. Tego typu ogłoszeń jest coraz więcej. Jak nie dać się nabrać?

Ogłoszenie o wynajmie mieszkania wyglądało wiarygodnie

Do grajewskich policjantów zgłosiła się 23-letnia mieszkanka powiatu grajewskiego. Powiadomiła dyżurnego, że w połowie sierpnia na portalu ogłoszeniowym znalazła ogłoszenie o wynajmie mieszkania w Belgii. Jak stwierdziła, ogłoszenie wydało się jej wiarygodne, dlatego nawiązała kontakt z wynajmującym.

Jak wyglądało "wiarygodne" ogłoszenie?

  • oszust przesłał krótki film prezentujący oferowane mieszkanie
  • po ustaleniu ceny wynajmu oszust przesłał wzór umowy, zdjęcia swego paszportu oraz rachunek bankowy, na który przelała 1250 euro.

Gdy zbliżał się termin wyjazdu, kobieta próbowała telefonicznie skontaktować się z mężczyzną. Tym razem jednak telefon był już wyłączony, a ogłoszenie zniknęło z portalu.

Wynajem mieszkania przez intermet. Na co zwrócić uwagę?

Jak nie dać się oszukać oszustom, którzy sprzedają nam ofertę wynajmu "wirtualnego mieszkania"? Policja przestrzega, aby dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom oferty. Często są one skonstruowane prawie perfekcyjnie, więc powinniśmy zwrócić uwagę na każdy detal.

Podejrzanie niska cena

Zbyt korzystna oferta w porównaniu z konkurencją to pierwsza "czerwona flaga"

Weryfikacja zdjęć

Sprawdź, czy zdjęcia oferowanego mieszkania pojawiają się na innych stronach internetowych. Możesz do tego użyć wyszukiwarki Google Grafika (klikamy na ikonkę aparatu, wklejamy link do zdjęcia, a wyszukiwarka znajduje strony, na których znajdują się identyczne lub podobne fotografie).

Utrudniony kontakt z wynajmującym

Jeśli oferujący wynajem mieszkania jest trudno uchwytny (np. nie odbiera naszych telefonów i preferuje wyłącznie kontakt mailowy), to powinno wzbudzić nasz niepokój).

Sprawdź linki do serwisów

Często oszuści uwiarygadniają oferty, odsyłając nas pod adres znanych portali oferujących wynajem lokum (np. Trip Advisor). Warto zwrócić uwagę na adres domeny i sprawdzić wszystkie jego odnośniki. Strona może wyglądać łudząco podobnie do oryginalnej, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Omów się na obejrzenie mieszkania

To podstawowa rada. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej umów się na prezentację mieszkania, które chcesz wynająć. Lepiej nie kupować kota w worku! 

Nie przelewaj wcześniej pieniędzy na konto

Nie przelewajmy żadnych pieniędzy, zanim nie zobaczymy oferowanego mieszkania.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?