Białostockie Planty się zmieniają. W parku powstają nowe nawierzchnie [ZDJĘCIA]

2020-02-22 7:37

W białostockim Parku Planty trwa wymiana nawierzchni fragmentu Alei Zakochanych na odcinku od Placu Katyńskiego do ul. Akademickiej, przebudowie oświetlenia i zagospodarowaniu terenu wokół pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”.

Park Plany w Białymstoku zyskają nowe nawierzchnie

W Parku Planty rozpoczęła się przebudowa alei głównej i alejek bocznych – od Placu Katyńskiego do ul. Akademickiej. Asfalt na Alei Zakochanych zostanie zastąpiony kamienną nawierzchnią z płyt granitowych. W alejkach bocznych zastosowana będzie ekologiczna i wodoprzepuszczalna nawierzchnia mineralna typu Hanse Grande. Wzdłuż ścieżek staną nowe latarnie.

W ramach inwestycji zaplanowano również zagospodarowanie terenu wokół pomnika Danuty Siedzikówny „Inki” łącznie z nasadzeniem zieleni. Wykonawca – Przedsiębiorstwo Drogowe „SOKOLIK” Zbigniew Sokolik z Białegostoku – ma zrealizować inwestycję do końca lipca 2020 roku. Koszt to 2 mln 189 tys. zł.

Warto przypomnieć, że każdy z mieszkańców może zadecydować o tym, jak mają wyglądać Planty: Zdecyduj, jak powinny wyglądać Planty. Magistrat czeka na opinie białostoczan

Park Planty wchodzi w skład założenia pałacowo-ogrodowego Branickich, wpisanego do rejestru zabytków województwa podlaskiego w 1986 roku. Planty są elementem kompleksu parków powstałych w Białymstoku przed 1939 rokiem.

Projektowanie parku z alejami spacerowymi rozpoczęto w 1932 r. z inicjatywy wojewody białostockiego – Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Autorem i realizatorem modernistycznego projektu został Stanisław Grala.

Reprezentacyjną aleję główną (Aleję Zakochanych) wyznaczono tak, aby połączyła istniejący od 1897 roku Park Stary im. księcia Józefa Poniatowskiego z parkiem im. Konstytucji 3 Maja (założonym w 1919 roku) i pozostałością XVIII-wiecznego lasu zwierzynieckiego.