Palec św. Kandyda wskaże koniec świata. Przerażająca legenda przesądzi o losach cywilizacji?

2022-09-23 8:40
Palec św. Kandyda wskaże koniec świata. Przerażająca legenda przesądzi o losach cywilizacji?
Autor: pixabay.com Palec św. Kandyda wskaże koniec świata. Przerażająca legenda przesądzi o losach cywilizacji?

Kiedy będzie koniec świata? Okazuje się, że odpowiedzi na to popularne od wieków pytanie, należy szukać w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy i legendzie o palcu św. Kandyda z Rzymu. Co skrywa malutka miejscowość niedaleko Białegostoku?

Relikwie św. Kandyda w Choroszczy

Właśnie w niewielkim mieście niedaleko Białegostoku, konkretnie w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana, znajduje się relikwia św. Kandyda z Rzymu. W niewielkiej figurze zamknięto niemal cały szkielet świętego i umieszczono ją w szklanej trumnie. Następnie całość postawiono obok ołtarza głównego.

Na stronie internetowej parafii czytamy wyjaśnienia Marka Machowskiego wykładowcy historii sztuki na ASP w Warszawie:

„Zamiast twardych i trwałych materiałów użyto tu zupełnie innych surowców – papieru, płótna, bawełny i wosku. Z nich właśnie wykonano rodzaj nagiego manekina, ubierając go następnie w jedwabne szaty. Wszystko po to, by sprawiał wrażenie niemal żywego człowieka. Niemal żywego, gdyż pokazany został w stanie snu, z którego przebudzeniem będzie dopiero zmartwychwstanie”.

Palec św. Kandyda przesądzi o końcu świata? Przerażająca legenda

Badania figury wykazały, że relikwie św. Kandyda znajdują się niemal w całej figurze, ale nie w dłoniach. A to właśnie z nimi wiąże się niezwykle przerażająca legenda, która ma być odpowiedzią na pytanie: kiedy będzie koniec świata?

"Przy okazji rozpowszechniana jest miejscowa legenda, według której palce świętego zbliżają się do wieka przeszklonej trumny. Gdy go dotkną, nastąpi koniec świata. Prawdziwości legendy oczywiście nie sposób na razie sprawdzić. Można natomiast dochodzić, skąd się wzięła co było naprawdę pierwsze: czy sama legenda, na której podstawie domyślano się zawartości figury, czy też na odwrót – przekonanie o zawartości dało początek legendzie" – czytamy w dalszych rozważaniach Marka Machowskiego.

Palec św. Kandyda wskaże koniec świata?
Autor: Marek BAZAK/East News EN_01040071_0121.jpg

Kiedy będzie koniec świata?

Nieco światła na ten problem rzucał w 2011 r. ks. Leszek Mieczysław Struk, ówczesny proboszcz parafii. Sądził on, że wszystko przez dawne wierzenia. Wcześniej parafianie wierzyli, że jedynie kość palca św. Kandyda znajduje się w figurze. A ten zaczął niebezpiecznie zbliżać się do wieka trumny.

Kiedy zatem nadejdzie koniec świata? Tego nikt nie wie, ale jeśli wierzyć legendzie, za dużo czasu już nie zostało. Dłoni zamkniętej w trumnie do wieka brakuje już niewiele centymetrów.

Rolnicy. Podlasie. Studentki oglądały dom Gienka i Andrzeja z Plutycz

Źródło: choroszcz.bialystok.opoka.org.pl/wspolczesna.pl

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE