Bonus za wiek dla seniorów województwa podlaskiego. Ile otrzymują od ZUS-u?

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Emerytura

Ogromny bonus za wiek dla seniorów województwa podlaskiego. Ile otrzymują od ZUS-u?

2023-04-07 15:28

W momencie, kiedy senior ukończy 100 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wypłacić specjalne świadczenie honorowe. W województwie podlaskim łącznie jest 73 stulatków. Ile otrzymują od ZUS-u? Gdzie mieszka najstarszy Podlasianin?

Bonus za wiek dla stulatków

Według najnowszych GUS średnia długość życia w Polsce w 2022 r. kształtuje się następująco:

  • mężczyźni ok. 72 lata,
  • kobiety ok. 80 lat.

Okazuje się jednak, że wszyscy seniorzy, którzy osiągną 100 lat życia od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych automatycznie otrzymają dodatkową gratyfikację za swój wiek. Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy 100 lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

ZUS wypłaca premię stulatkom – kwota

Wysokość świadczenia honorowego może być różna dla poszczególny osób. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. ZUS przypomina, że kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i jest ważna od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Co istotne, raz przyznana premia za osiągnięty wiek nie ulega zmianie, jest zatem wypłacana do końca życia seniora. Według informacji portalu bialystokonline.pl ZUS od 1 marca 2023 r. podniósł stulatkom premię do 5 540,25 zł brutto miesięcznie.

Ile stulatków mieszka w województwie podlaskim?

Według aktualnych danych ZUS w województwie podlaskim mieszka aktualnie 73 seniorów, którzy skończyli 100 lat życia. Najstarsza pochodzi z powiatu sejneńskiego i w styczniu 2023 r. skończyła 112 lat. Najstarszy mężczyzna natomiast ma 106 lat i mieszka w Bielsku Podlaskim.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE