Obowiązek noszenia maseczek wraca. Od kiedy i co się zmieni?

i

Autor: pexels Obowiązek noszenia maseczek wraca. Od kiedy i co się zmieni?

Obowiązek noszenia maseczek wraca. Nie tylko w czerwonej strefie. Zobacz, co się zmieni

2020-10-07 8:58

Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa nie będzie już dotyczyło wyłącznie mieszkańców tzw. czerwonej strefy. Od soboty, 10 października, w życie wchodzą nowe obostrzenia. Zobaczcie na ESKA Białystok, co się zmieni.

Życie w czerwonej strefie

Od kiedy wraca obowiązek noszenia maseczek?

Od najbliższej soboty, 10 października, wraca obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wprowadzony zostanie zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Zwolnieni z noszenia maseczek (lub zakrywania ust i nosa w inny sposób) w otwartej przestrzeni będą wyłącznie mieszkańcy stref: zielonej i niebieskiej (zagrożonej obostrzeniami).

Mandat za brak maseczki w samochodzie wraca. Kara grozi nawet, jeśli jedziesz z bliskimi

Stefy czerwone i żółte w podlaskim - które powiaty?

Od 3 października w województwie podlaskim w czerwonej strefie znajduje się powiat białostocki. To m.in. gminy: Wasilków, Choroszcz, Łapy, Supraśl, Michałowo czy Czarna Białostocka. W strefie żółtej znajduje się powiat wysokomazowiecki, a w niebieskiej – miasto Suwałki oraz powiat zambrowski.

Listę powiatów objętych żółtymi i czerwonymi strefami w Polsce sprawdzisz tutaj: Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Sprawdź mapę czerwonych i żółtych miejsc [LISTA]

Obowiązek noszenia maseczek od 10 października dotyczyć będzie mieszkańców wszystkich wyżej wymienionych stref. Jakie jeszcze nowe obostrzenia wprowadza rząd od najbliższej soboty?

Nowe obostrzenia od 10 października. Jakie?

We wtorek podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował o nowych obostrzeniach, które rząd wprowadza w związku z ostrym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce. Jest on widoczny także w województwie podlaskim, gdzie do niedawna mieliśmy nawet ponad 120 przypadków zakażenia Sars-CoV-2 dziennie. Wynikają one głównie z pojawienia się dużych ognisk w placówkach medycznych czy zakładach pracy.

Jakie nowe obostrzenia wprowadza MZ od 10 października, przeczytasz tutaj: Koronawirus: Nowe obostrzenia. Zero tolerancji, zakaz imprez i mandaty za brak maseczki

Ministerstwo zapowiedziało również politykę "zero tolerancji" dla osób łamiących zasady bezpieczeństwa. W trakcie konferencji prasowej komendant główny policji Jarosław Szymczyk podkreślił, że w każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE