Maseczki już obowiązkowe! Gdzie i jak je nosić? Czy trzeba je nakładać w samochodzie?

2020-04-17 7:49
Obowiązek noszenia maseczek. Od 16 kwietnia maseczki obowiązkowe! Gdzie musimy je nosić? Czy trzeba mieć maseczkę w samochodzie?
Autor: pixabay Obowiązek noszenia maseczek. Od 16 kwietnia maseczki obowiązkowe! Gdzie musimy je nosić? Czy trzeba mieć maseczkę w samochodzie?

Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązek noszenia maseczek działa w całej Polsce. Za brak obowiązkowej maseczki grozi mandat. Gdzie musimy je nosić? Jak prawidłowo to robić? Czy także w samochodzie trzeba mieć maseczkę ochronną? Na te i inne pytania odpowiadamy na ESKA.PL Białystok.

Obowiązek noszenia maseczek od 16 kwietnia

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. Oznacza to obowiązek zakładania maseczek ochronnych na twarz dla każdego z nas. Czy taką osłonę należy mieć wszędzie? Zgodnie z aktualnymi nakazami każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos.

Zobacz też: Kto nie nosi, ten roznosi! Strażacy rozdają maseczki mieszkańcom [ZDJĘCIA]

Za brak maseczki grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Mogą go wystawić policjanci lub strażnicy miejscy.

Obowiązek zakładania maseczek. Gdzie maseczki są obowiązkowe? Gdzie je zakładać?

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:

 • na ulicach,
 • w urzędach,
 • w sklepach
 • miejscach świadczenia usług
 • zakładach pracy.
 • w obiektach kultu religijnego,
 • na placach,
 • w parkach,
 • na bulwarach,
 • w zoo,
 • na plażach,
 • w lasach.

Niektóre z powyższych miejsce na razie i tak pozostają zamknięte. W Polsce przed Wielkanocą przedłużone zostały również zaostrzone zasady bezpieczeństwa dotyczące kwarantanny czy opuszczania miejsc zamieszkania. Obowiązkowe maseczki ochronne to kolejny przepis, który ma pomóc opanować epidemię koronawirusa w Polsce.

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #005

Obowiązkowe maseczki. Czy trzeba mieć maseczkę w samochodzie?

Czy obowiązek noszenia maseczek ochronnych od 16 kwietnia dotyczy także kierowców i osób przebywających w aucie? Na pytanie, czy w samochodzie trzeba mieć maseczkę ochronną, odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski:

- W prywatnych samochodach nie będzie to obowiązkowe – oznajmił w rozmowie z RMF FM.

Według Szumowskiego samochodem poruszamy się sami albo zawsze tylko z najbliższymi osobami. Rzadko kiedy zapraszamy do auta osoby trzecie – pracowników, przyjaciół i znajomych czy osoby z firmy. Nie jest to zresztą obecnie polecane. W sytuacji, gdy podróżujemy z najbliższymi, obowiązek noszenia maseczek ochronnych nas nie dotyczy, a za ich brak nie grozi mandat.

Gdzie kupić maseczkę ochronną?

Maseczki ochronne docierały i wciąż docierają do mieszkańców wielu miast w Polsce. Samorządy dostarczają je seniorom, szpitalom i innym placówkom medycznym, a także mieszkańcom na ulicach (rozdają je najczęściej strażacy). W województwie podlaskim maseczki ochronne trafiły już m.in. do mieszkańców Augustowa, Suwałk czy Michałowa. W Białymstoku nie ma takich planów, ponieważ – jak stwierdził prezydent miasta – koszty dostarczenia środków ochrony dla każdego mieszkańca byłyby zbyt duże, a samorząd w obecnej sytuacji i tak zmaga się z problemami finansowymi.

Większość z nas z pewnością ma już maseczki. Jeżeli jednak zastanawiasz się, gdzie kupić maseczkę ochronną, podpowiadamy, że możesz to zrobić:

Obowiązek noszenia maseczek. Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

Kancelaria Premiera opublikowała wskazówki dotyczące tego, jak ma wyglądać maseczka ochronna. Zgodnie z zaleceniami powinna:

 • mieć zauszniki,
 • składać z wielu warstw tkaniny,
 • pozwalać na swobodne oddychanie,
 • nadawać się do prania i suszenia bez uszkodzenia lub zmiany kształtu,
 • być wygodna i szczelnie przylegająca.

Maseczki wielorazowe wymagają regularnej sterylizacji.Trzeba je prać w pralce, w temperaturze co najmniej 60 stopni. Ministerstwo Zdrowia przypomina także, aby pamiętać, jak prawidłowo zdejmować maseczkę ochronną. Robiąc to, nie dotykamy oczu, ust i nosa. Maseczkę należy wyrzucić do kosza na odpady, a po wszystkim dokładnie umyć ręce wodą z mydłem (przez 30 sekund) lub zdezynfekować alkoholem o stężeniu minimum 60%.

Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz?

Nie masz maseczki ochronnej, a te dostępne w sklepach lub w internecie są za drogie? Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie DIY – zrób to sam! Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz, dowiesz się z tego artykułu: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]. Znajdziesz w nim zdjęcia i filmiki wideo, które pokażą Ci krok po kroku, jak wykonać maseczkę. Możesz to zrobić nawet w 30 sekund tanimi środkami!

Chcesz już się teraz dowiedzieć, jak szybko samemu zrobić maseczkę ochronną? Obejrzyj poniższe wideo:

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE