Obchody 11 listopada w Białymstoku. Co będzie się działo? Sprawdź program Narodowego Święta Niepodległości

i

Autor: pexels.com Na zdjęciu żołnierz podczas uroczystości państwowej

Obchody 11 listopada w Białymstoku. Co będzie się działo? Sprawdź program Narodowego Święta Niepodległości

2022-11-11 9:30

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Co roku w Białymstoku obchodzone jest bardzo uroczyście i w 11 listopada 2022 r. tym razem również będzie obfitował w wiele wydarzeń. Szczegółowy program wydarzeń 11 listopada w Białymstoku znajdziesz poniżej.

Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Białymstoku

W piątek 11 listopada mijają 104 lata od zakończenia I wojny światowej i przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Nasz kraj wrócił na mapę świata po 123 latach zaborów. Instytucje samorządowe, kultury, organizacje pozarządowe przygotowały w Białymstoku szereg aktywności, które pozwolą mieszkańcom wspólnie celebrować Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Co będzie się działo 11 listopada w Białymstoku?

W ramach oficjalnych obchodów, w intencji Ojczyzny odbędą się 11 listopada w Białymstoku nabożeństwa w katedrach katolickiej i prawosławnej. Główne uroczystości - jak co roku - zaplanowano o godz. 12.30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - poinformował w środę na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Co konkretnie zaplanowano na 11 listopada w Białymstoku?

Biegnę dla Niepodległej

11 listopada o godz. 14 w Białymstoku zaczną się biegi w ramach imprezy "Biegnę dla Niepodległej", które organizuje Fundacja Białystok Biega. Zgłosiło się ok. 1,3 tys. biegaczy, którzy pobiegną w biegu głównym na dystansie 10 km i w biegu okolicznościowym na dystansie 1918 metrów - poinformował prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.

Grochówka przed Ratuszem

Tradycyjną grochówkę przygotuje Mariusz Kisiel, jeden z laureatów telewizyjnego programu kulinarnego. Będzie można jej skosztować w rejonie ratusza w centrum miasta. "Zapraszam was na taką tradycyjną, polską, wojskową grochóweczkę. Będzie ona serwowana w towarzystwie rzemieślniczego chlebka. Jedno co mogę obiecać, na pewno będzie smacznie, no i znając mnie, to będzie też wesoło" - mówił Mariusz Kisiel.

Wystawy w Muzeum Wojska w Białymstoku

11 listopada będzie otwarte Muzeum Wojska. Dyrektor tej placówki Robert Sadowski poinformował, że będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie wystawy. Placówka przypomni także na nowej wystawie postacie związane z odzyskiwaniem niepodległości w mieście (Białystok odzyskał niepodległość 19 lutego 1919 r.), posłuchać wykładu o tamtych wydarzeniach. Będą prezentacje sprzętu żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Będzie też rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja niepodległa".

Udekorowany Białystok

Władze miasta udekorują Białystok flagami narodowymi. O wywieszanie flag na swoich domach czy balkonach mieszkań zaapelował także do mieszkańców wiceprezydent Rafał Rudnicki.

"Tak, żeby ten Białystok był biało-czerwony nie tylko od strony tej oficjalnej, udekorowany przez urząd miejski, przez spółki komunikacyjne, ale także przez wszystkich białostoczan, by pamiętali, że warto być dumnym z tego, że jest się Polakiem nie tylko tego dnia 11 listopada" - apelował Rudnicki.

Marsz Niepodległości OD ŚRODKA. Jak jest NAPRAWDĘ? | KOMENTERY

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE