Nowy podatek od deszczu 2020: Kładziesz kostkę lub beton na posesji? Zapłacisz więcej

2020-09-08 5:21
Podatek od deszczu. Zapłacą nawet Ci, którzy nie zbierają deszczówki
Autor: pixabay.com Podatek od deszczu. Zapłacą nawet Ci, którzy nie zbierają deszczówki

Właściciele domów, działek czy sklepów i firm wielkopowierzchniowych muszą płacić za to, że... pada deszcz. Nakazuje to tzw. podatek od deszczu, czyli opłata za zmniejszenie retencji wymuszająca zatrzymywanie opadów.

Spis treści

  1. Czym jest podatek od deszczu?
  2. Kto musi płacić?
  3. Ile wynosi podatek od deszczu?
  4. Nowy podatek od deszczu. Kiedy wejdzie w życie?
Nowe oblicze szkoły od 1 września

Czym jest podatek od deszczu?

Podatek od deszczu przedstawiany jest często jako "nowa opłata", która ma nadejść w najbliższych latach. Jest to jednak nic innego jak rozszerzenie działającego już podatku, którego celem jest zmniejszenie retencyjności i wymuszenie zatrzymywania opadów deszczu na posesjach.

Zobacz też: Dotacja na deszczówkę. Kto i ile może dostać? Do rozdania jest 100 mln zł

Rząd zapowiedział, że planuje zaostrzenie kryteriów podatkowych. Według informacji Bussiness Insider, najwięcej płacić mają sklepy wielkopowierzchniowe czy właściciele dużych budynków firm – hal magazynowych, fabryk itp. Podatek od deszczu uderzy po kieszeniach również właścicieli prywatnych, którzy za bardzo wybetonują swoje działki.

Kto musi płacić?

Do tej pory podatek od deszczu dotyczył tylko właścicieli nieruchomości o łącznej powierzchni powyżej 3500 m2 zabudowanych lub pokrytych nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (kostka brukowa, beton, asfalt) w ponad 70%. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, obejmą działko o wielkości powyżej 600 mkw, które zabudowano wspomnianymi wyżej materiałami w przynajmniej w 50%.

Ile wynosi podatek od deszczu?

Propozycja rządu, by podwyższyć opłatę za zmniejszenie retencji, to 1,50 zł za 1 m2 rocznie. Według prognoz specjalistów koszty mają wynieść 1350 zł na gospodarstwo domowe. Tam, gdzie znajdą się urządzenia do retencjonowania wody, wysokość opłaty będzie niższa.

Więcej dowiesz się tutaj: Nowy podatek od deszczu. Kto i ile zapłaci? Jak go obniżyć?

Nowy podatek od deszczu. Kiedy wejdzie w życie?

Prawdopodobny termin, w którym wprowadzony zostanie nowy podatek od deszczu, to 1 stycznia 2022 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE