Nowe obostrzenia od 31 października. Czy będą otwarte cmentarze na 1 listopada?

2020-10-30 19:03 hz
Nowe obostrzenia od 31 października. Czy będą otwarte cmentarze na 1 listopada?
Autor: pixabay Nowe obostrzenia od 31 października. Czy będą otwarte cmentarze na 1 listopada?

Czy w Dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada, będą otwarte cmentarze? Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego poznaliśmy odpowiedź. Sprawdź na ESKA Białystok, jakie nowe obostrzenia czekają nas od soboty.

Spis treści

 1. Nowe obostrzenia od 31 października. Czy będą otwarte cmentarze?
 2. Jakie nowe obostrzenia od 31 października?
 3. Nowe obostrzenia od 31.10.2020. Czy będzie drugi lockdown?
 4. Godzina policyjna w Polsce - czy będzie wprowadzona?
Gen. Grzegorz Gielerak: Lockdown? Wybór między dżumą a cholerą [Super Raport]

Nowe obostrzenia od 31 października. Czy będą otwarte cmentarze?

W piątek, 30 października, odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Poznaliśmy w jej trakcie nowe obostrzenia, które obowiązywać będą w całej Polsce od 31 października. Jednym z najważniejszych pytań było to, jak będą wyglądały w tym roku Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Czy bedą otwarte cmentarze 1 i 2 listopada?

- Jesteśmy w pewnym momencie, kiedy rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić - powiedział premier. - Dlatego tak ważny jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali.

O jakim scenariuszu mowa? Chodzi o nowe obostrzenia od 31 października, które przewidują:

 • Zamknięte cmentarze w dniach od 31 października do 2 listopada.
 • Zmiany w procesie prowadzenia kwaranatanny - domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu.
 • Automatyczna kwarantanna - w przypadku współdomownika z dodatnim testem, wszyscy inni domownicy zostają w domu.

Premier dodał, że w związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni rząd przygotowuje wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły zaprezentuje w przyszłym tygodniu.

Jakie nowe obostrzenia od 31 października?

Podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd nie zamierza na razie wprowadzać ani całkowite lockdownu, ani nowych obostrzeń.

Zobacz też: Konferencja premiera 30.10.2020 - o której godzinie i gdzie oglądać transmisję?

- We Francji ogłoszono całkowity lockdown - stwierdził na Stadionie Narodowym. My chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Do tego potrzebna jest dyscyplina społeczna.

Zamiast tego przedstawiciele władz wydali wojewodom wytyczne odnośnie organizowania kolejnych łóżek. W najbliższym czasie ich liczba ma się zwiększyć do ok. 30 tysięcy.

Nowe obostrzenia od 31.10.2020. Czy będzie drugi lockdown?

Na czwartek, godz. 12.30, zaplanowano konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego oraz innych przedstawicieli rządu. Ma ona dotyczyć uruchomienia największego w Polsce szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Według informacji rzecznika rządu, Piotra Mullera, premier i minister mają przedstawić również nowe obostrzenia, które w życie wejdą prawodpodobnie od soboty, 31 października.

Zobacz też: Wojsko na ulicach od 28 października. Od środy żołnierze mają pomóc policji

Spekuluje się, że w związku z dynamicznie rosnącą liczbą zakażeń, nasz kraj może czekać drugi lockdown. Niektórzy spodziewają się nawet, że rząd zdecyduje się wprowadzić godzinę policyjną. Powodem mają być nie tylko pandemia, ale i trwające od ponad tygodnia protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

Przypomnijmy, że w czwartek liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju przekroczyła 20 tys. osób. Zmarło kolejnych 301. 

Godzina policyjna w Polsce - czy będzie wprowadzona?

Godzina policyjna obowiązuje już m.in. w Czechach czy we Francji. Czy będzie obowiązywała również w Polsce?

Zgodnie z tym, czego dowiedzieliśmy się w czwartek, 29 października, rząd nie przewiduje na razie wprowadzania żadnej godziny policyjnej. Premier zaapelował do protestujących przeciwko wyrokowi Trybunały Konstytucyjnego, aby zaprzestali strajków, bo przyczyni się to do znacznego rozwoju epidemii.

Na 30 października zaplanowano konferencję prasową w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ponownie wezmą w niej udział premier Mateusz Morawiecki i Andrzej Niedzielski, minister zdrowia. Podczas niej dowiemy się m.in.:

 • Czy w Polsce będzie stan wyjątkowy
 • Jakie nowe obostrzenia obowiązywać mogą od soboty, 30 października,
 • Jak ma wyglądać 1 listopada - czy będą zamknięte cmentarze,
 • Jakie są plany rządu na kolejne tygodnie w związku z rozwojem pandemii.