Noc Kupały 2020: Na Podlasiu powstaje film dokumentalny [ZDJĘCIA]

2020-06-30 13:10

Noc Świętojańska zwana też sobótką albo palinocką - święto miłości obchodzone od wieków na powitanie lata jest tematem filmu kręconego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Dawne obrzędy związane z najkrótszą nocą w roku odtworzył zespół Skowronki z Brańska. To jeden z piętnastu filmów, które powstaną w ramach projektu „Muzealne ABC” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”. 

Noc Kupały 2020: Kiedy wypada Noc Świętojańska? [DATA, TERMIN]

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) TO słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest.

Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały 2020: 23 czerwca czy 6 lipca?

Wielu internautów dziwi fakt, że po wpisaniu w Google frazy "Noc Kupały 2020" wyszukiwarka wyświetla datę 6 lipca. Czy to pomyłka? Skąd data 06.07, a nie 23.06?

Noc świętojańska 23.06 czy 6.07? Która data ważna dla nas?

Wyjaśnienie jest proste - wyszukiwarka Google podaje datę według kalendarza juliańskiego. Korzystają z niego m.in. osoby wyznania prawosławnego, które różne wspólne święta obchodzą 2 tygodnie później niż katolicy. W województwie podlaskim jest największe w Polsce skupisko osób tego wyznania, stąd Noc Kupały 2020 wypadająca 6 lipca może być dla właściwą datą Nocy Świętojańskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE