Niedziela Palmowa 2023 już niedługo. Kiedy wypada? Czy w Niedzielę Palmową trzeba iść do kościoła?

i

Autor: Wikimedia commons Święcenie palm podczas Niedzieli Palmowej w Polsce

Niedziela Palmowa 2023

Czy w Niedzielę Palmową trzeba iść do kościoła?

2023-03-29 13:22

Niedziela Palmowa jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Poprzedza ono Wielkanoc i jest symbolem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła na mszę?

Kiedy wypada Niedziela Palmowa 2023?

Niedziela Palmowa to ważne święto dla chrześcijan nie tylko z uwagi na to, że wierni udają się wówczas do kościoła z palmami. Zgodnie z tradycją kościelną obchodzone jest ono na tydzień przed Wielkanocą. Niedziela Palmowa to święto ruchome, które podobnie jest uroczystości wielkanocne mają inną datę. W 2023 r. Niedziela Palmowa wypada 2 kwietnia, a Wielkanoc 9 kwietnia 2023 r.

Co symbolizuje palma wielkanocna?

W Polsce Niedzielę Palmową obchodzimy już od czasów średniowiecza. Ten dzień w liturgii symbolizuje uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali go rzucając pod nogi m.in. gałązki oliwne i palmowe. Dlaczego przynosimy palmy do kościoła w niedzielę palmową? Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy wierni udają się na mszę z palmami, aby je poświęcić.

Czy w Niedzielę Palmową trzeba iść do kościoła?

Niedziela Palmowa to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym, które rozpoczyna Wielki Tydzień. Zgodnie z Prawem Kanonicznym jest to święto nakazane, zatem obecność w kościele na mszy św. jest obowiązkowa.

Niedziela Palmowa początkiem Wielkiego Tygodnia

Jak już wspomnieliśmy Niedziela Palmowa obchodzona jest na tydzień przed Wielkanocą i otwiera najważniejszy w tym okresie czas w Kościele katolickim. Chodzi oczywiście o Wielki Tydzień, czyli ostatni tydzień Wielkiego Postu, w którym wypada triduum paschalne.

Triduum Paschalne zawiera:

  • Wielki Czwartek,
  • Wielki Piątek,
  • Wielka Sobota,
  • Wigilię paschalną i Niedzielę Wielkanocną.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE