Nie masz maseczki poza domem? Dostaniesz mandat. Od soboty nowe obostrzenia

2020-10-02 10:04
Nie masz maseczki poza domem? Dostaniesz mandat. Od soboty nowe obostrzenia
Autor: pixabay Nie masz maseczki poza domem? Dostaniesz mandat. Od soboty nowe obostrzenia

Od 3 października powiat białostocki znajdzie się w czerwonej strefie. Oznacza to, że na jego terenie obowiązywać nowe obostrzenia, m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - również na wolnym powietrzu. Co jeszcze się zmieni? Szczegóły na ESKA Białystok.

Życie w czerwonej strefie

Czerwona i żółta strefa w województwie podlaskim - jakie powiaty?

Od soboty (03.10) powiat białostocki znajdzie się w czerwonej strefie, co spowoduje wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Strefa czerwona nie będzie dotyczyć miasta Białystok. W województwie podlaskim pojawi się także jedna żółta strefa, natomiast 1 powiat i 1 miasto na prawach powiatu objęte zostanie obszarem niebieskim oznaczającym ryzyko wprowadzenia żółtej lub czerwonej strefy.

Czy Białystok będzie w czerwonej strefie razem z powiatem białostockim?

Żółta strefa od 3 października dotyczyć będzie powiaty wysokomazowieckiego. Z kolei powiat zambrowski oraz miasto Suwałki objęte zostanie kolorem niebieskim. 

Obecnie obowiązki, które dotyczą nas wszystkich, to m.in. nakaz zakrywania ust i nosa w:

  1. środkach publicznego transportu zbiorowego;
  2. miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m;
  3. zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  4. obiektach handlowych lub usługowych;
  5. trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Jakie obostrzenia od soboty dotyczyć będą poszczególnych stref? 

Strefa czerwona i żółta w podlaskim - jakie obostrzenia?

Wprowadzenie czerwonej strefy w powiecie białostockim oznacza m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką lub inną częścią garderoby. Dotyczy to nie tylko zamkniętych pomieszczeń, ale i przestrzeni otwartej. Zgodnie z obowiązującymi zasadami mieszkańcy czerwonej strefy muszą także stosować sie do zaostrzonego rygoru w komunikacji miejskiej:

50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu, albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego

W strefie żółtej, w której znajdzie się powiat wysokomazowiecki, obowiązywać będą takie same zasady, jak w strefach zielonych.

Nie masz maseczki na zewnątrz? Dostaniesz mandat

Warto pamiętać, że osoby, które nie stosują się do zaleceń opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia i sanepid, mogą zostać ukarane mandatem. Obowiązek weryfikowania takich przypadków mają policja czy straż miejska. 

Osoba, która w czerwonej strefie nie będzie zakrywała ust i nosa w przestrzeni publicznej, może dostać mandat w wysokości do 500 zł, a w skrajnych przypadkach w jej sprawie zostanie skierowany wniosek do sądu. Wtedy grozi jej grzywna od 5 do nawet 30 tys. zł.

Więcej na temat obostrzeń w poszczególnych strefach przeczytasz tutaj: Żółte i czerwone strefy w Polsce: Nowa lista. Podlaskie powiaty w CZERWONEJ strefie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE