Nawet 500 zł więcej do emerytury. Tyle dostaniesz od rządu z nowego programu

i

Autor: pixabay.com Emeryci mogą dostać dodatkowe 500 zł do emerytury z "babciowego"

Dodatkowe pieniądze

Nawet 500 zł więcej do emerytury. Tyle dostaniesz od rządu z nowego programu

2024-05-20 7:32

"Babciowe" - tak potocznie nazywa się program "Aktywny rodzic". To nowy rządowy program wsparcia. Pracuje nad nim Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Rodzice mogą dostać 1,5 tys. zł na opiekę nad dziećmi. Dodatkowe pieniądze do emerytury dostaną także seniorzy. W przypadku zajęcia się dzieckiem, może być to nawet 500 zł.

Spis treści

  1. Program "Aktywny rodzic". Jakie świadczenia dostaniemy na "babciowe"?
  2. Ile dostaniemy z "babciowego"?
  3. 500 zł rocznie do emerytury. Tyle mogą dostać emeryci z "babciowego"

Program "Aktywny rodzic". Jakie świadczenia dostaniemy na "babciowe"?

9 kwietnia w Sejmie przyjęto projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Projekt ten nazywa się "Aktywny rodzic", a potocznie określany jest jako "babciowe".

Zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia:

  • "aktywni rodzice w pracy",
  • "aktywnie w żłobku",
  • "aktywnie w domu"

Celem programu jest umożliwienie rodzicom pogodzenia rodzicielstwa z aktywnością zawodową.

ZUS - ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 10
ZUS powstał w roku:

Ile dostaniemy z "babciowego"?

Świadczenie z "babciowego" wyniesie 1500 zł miesięcznie. Może być pobierane przez okres 24 miesięcy, od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka.

Więcej pieniędzy otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. Chodzi o dzieci, które "potrzebują stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji". W tym przypadku świadczenie wyniesie 1900 zł miesięcznie.

"Aktywny rodzic" ma pomóc w znalezieniu alternatywnej opieki nad dzieckiem. Pieniądze z programu mają być przeznaczone na opłacenie żłobka, niani lub dziadków.

500 zł rocznie do emerytury. Tyle mogą dostać emeryci z "babciowego"

Jak informuje "Fakt", resort rodziny zakłada, że na takich umowach dodatkowo zatrudnionych zostanie 20 tys. niań. Koszt ich składek emerytalno-rentowych i zdrowotnych ma wynieść 127 mln zł rocznie.

"Fakt" wylicza, że przy założeniu opłacania przez państwo składek emerytalnych od kwoty 1500 zł, konto emerytalne takiej osoby w ZUS zostanie zasilone dodatkowo kwotą 3513 zł.

Tym samym, jeżeli emeryt będzie zajmował się dzieckiem przez dwa lata, pozwoli mu to powiększyć emeryturę o około 400-500 zł rocznie (bez wliczania w to pensji za opiekę nad dzieckiem).

BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery