500 zł więcej do emerytury! Niedługo waloryzacja ZUS. Z wnioskiem wystarczy poczekać do lipca

i

Autor: Marek BAZAK/East News Po czerwcowej waloryzacji seniorzy mogą otrzymać nawet 500 zł więcej emerytury

waloryzacja emerytur

Nawet 500 zł emerytury więcej od ZUS po waloryzacji? Sprawdź o czym musisz pamiętać

2024-05-14 16:03

ZUS co roku waloryzuje odłożone na kontach środki. Ma to miejsce 1 czerwca. Zatem te osoby, które planują przejście na emeryturę ze złożeniem wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinny poczekać do lipca. Świadczenie może być wtedy wyższe nawet o 500 zł.

Waloryzacja ZUS. Środki na kontach waloryzowane w czerwcu

Środki na kontach ubezpieczonych są co roku waloryzowane przez ZUS. W taki sposób, by nie traciły na inflacji. Waloryzacja jest przeprowadzana 1 czerwca. Dotyczy wszystkich pieniędzy, które zostały zebrane na naszym koncie.

Ponadto, waloryzowane są również środki na subkoncie ZUS, czyli z OFE. Dotyczy to osób urodzonych po 1968 roku.

Nawet 500 zł emerytury więcej od ZUS po waloryzacji

Według prognoz, waloryzacja kapitału może wynieść w tym roku ok. 14,8-14,9 proc. W praktyce oznacza to, że emerytura może może być wyższa nawet o 500 zł. Należy jedynie wstrzymać się do lipca ze złożeniem wniosku o przejście na emeryturę. Maj i czerwiec są bowiem najmniej korzystnymi miesiącami w roku dla seniorów.

Wyliczeń dokonał "Fakt". Dziennik przedstawił sytuację na przykładzie 70-latka, który posiada na koncie ZUS 600 tys. zł. Przed waloryzacją (w maju) otrzymałby 3389 zł. Natomiast po waloryzacji jego środki wzrosną do 686 tys. zł. Oznacza to, że dostanie 3875 zł brutto świadczenia emerytalnego. To niemal o 500 zł więcej.

Wysokość emerytury. Jak ZUS oblicza kwotę świadczenia?

Podstawą do obliczenia wysokości emerytur są pieniądze zapisane na kontach i subkontach po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeśli chodzi o wysokość zgromadzonych składek, wszelkie informacje może sprawdzić online - na platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Zakład dzieli kwotę zgromadzonego kapitału przez średni czas dalszego trwania życia. Liczy się go od momentu przejścia na emeryturę. Zatem im wyższy zgromadzimy kapitał oraz im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe będzie później świadczenie.

Kapitał będzie wyższy po czerwcowej waloryzacji. Ma to wpływ na wysokość wyliczenia emerytury i wyższy zysk z rocznej waloryzacji.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 15
Prezes ZUS powoływany jest przez:
Emeryci będą w szoku! Sprawdź, co się bardziej opłaca: czternastka czy druga waloryzacja?