Naklejka rejestracyjna nie będzie już obowiązkowa. Można usunąć ją z szyby samochodu

i

Autor: pixabay.com Naklejka rejestracyjna nie będzie już obowiązkowa. Można usunąć ją z szyby samochodu

Naklejka rejestracyjna nie jest już obowiązkowa. Można usunąć ją z szyby samochodu

2022-12-23 17:16

Już jakiś czas temu minął termin, w którym kierowcy w Polsce mogą pozbyć się z szyb swoich samochodów naklejek rejestracyjnych. Kiedy konkretnie to nastąpiło? Jak bezpiecznie odkleić naklejkę rejestracyjną? Wszystkie najważniejsze informacje w naszym artykule.

Każdy, kto choć raz zmieniał samochód na nowy, wie co to jest naklejka rejestracyjna. I doskonale zdaje sobie sprawę, jakim uciążliwym problemem jest dla kierowców. Głównie z tego powodu, że jej usunięcie z szyby naszych samochodów może być istnym utrapieniem. Dlatego, aby zrobić to sprawnie, trzeba znać kilka sposobów.

Naklejka rejestracyjna – co to jest?

Naklejka rejestracyjna znajduje się wewnątrz każdego pojazdu i wcześnie według polskiego prawa był to niezbędny element systemu oznaczenia pojazdu. W związku z tym, ma swój charakterystyczny wygląd, fakturę oraz wydawana jest w urzędzie po zarejestrowaniu auta.

Gdzie naklejka rejestracyjna?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów naklejkę rejestracyjną umieszczamy dokładnie w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Co istotne: naklejka rejestracyjna musi być widoczna w całości w każdej sytuacji, dlatego musimy unikać przypadków, kiedy zostaje zasłonięta zatrzymaną wycieraczką.

Czy naklejka rejestracyjna jest obowiązkowa?

Poruszanie się po polskich drogach bez naklejki rejestracyjnej było poważnym wykroczeniem. Niedawno za jej brak groził mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Policja podczas kontroli drogowej mogła również zatrzymać dowód rejestracyjny takiego kierowcy.

Naklejka rejestracyjna 2022 – kiedy nie będzie obowiązkowa?

Na szczęście obowiązek umieszczania naklejek rejestracyjnych na przedniej szybie naszych samochodów został zniesiony. Kiedy? Obowiązek ten zniknął 4 września 2022 r. w momencie rozszerzenia pakietu deregulacyjnego.

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną domowym sposobem?

Zniesienie obowiązku umieszczania naklejek rejestracyjnych spowodowało masowe jej odklejanie. Ta czynność może okazać się trudna. Oznaczenie bowiem zaprojektowano tak, aby po odklejeniu nie nadawało się już do użycia. Do pozbycia się naklejki najlepiej użyć domowych sposobów. Możecie się jej pozbyć za pomocą ostrego narzędzia: żyletki, nożyka do tapet i podobnych przedmiotów. Najbezpieczniej będzie jednak użyć suszarki i gorącego powietrza.

Jak bezpiecznie odkleić naklejkę przy użyciu suszarki?

Wykorzystanie suszarki do rozgrzania powierzchni pod naklejką rejestracyjną to najprostszy sposób aby się jej pozbyć. Po pierwsze trzeba ostrożnie nakierować strumień gorącego powietrza na szybę. Ważne, aby nie robić tego w jednym miejscu (może to doprowadzić do pęknięcia szyby!). Gdy szyba osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę, podważamy róg naklejki paznokciem lub żyletką. Następnie chwytamy oznaczenie palcami i powoli zaczynamy je usuwać. Chodzi o to, aby przyciągać je lekko do siebie i kierować na nie gorące powietrze. Ślady po kleju usuń szmatką nasączoną zmywaczem do paznokci.

Kontrowersyjny występ kabaretu Neo-Nówka. Jest afera! Poseł PO komentuje