Największa podwyżka podatku od 25 lat! Polacy dostają listy o kwocie podatku od nieruchomości

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Największa podwyżka od 25 lat! Polacy dostają listy o kwocie podatku od nieruchomości

2023-02-11 15:45

Samorządy w Polsce na początku lutego rozpoczęły akcję wysyłania listów do swoich mieszkańców. Wszyscy właściciele nieruchomości muszą liczyć się w 2023 r. z wyższym podatkiem nawet o 12 proc. To najwyższa podwyżka w XXI w.

Podatek od nieruchomości 2023

Informacja o podwyżce podatku od nieruchomości w 2023 r. pojawiały się kilka razy jeszcze w starym roku. Mimo to, Polacy właśnie zaczęli otrzymywać pierwsze listy od swoich samorządów i nie ukrywają oburzenia. Podatek od nieruchomości jest bowiem ściśle powiązany z inflacją, a w związku z tym, że w 2022 r. rozkręciła się do naprawdę wysokiego poziomu, to składa ta składa również musiała wzrosnąć.

Podatek od nieruchomości a inflacja

Ustawa o opłatach lokalnych przewiduje, że ich maksymalne stawki są waloryzowane na podstawie średniego wzrostu cen w pierwszym półroczu poprzedniego roku. W tym przypadku kluczowy będzie więc wskaźnik za okres od stycznia do czerwca 2022 r. Ten niestety był rekordowo wysoki i wyniósł aż 11,8 proc. Historia pokazuje, że ostatnio szybciej ceny w ujęciu półrocznym rosły w 1998 r.

Podwyżki podatku od nieruchomości mogą być zatem najwyższe od 25 lat! Ostatni głos mają w tym przypadku samorządy, które nie są zobowiązane do zastosowania maksymalnej stawki. Ostatnie lata pokazują jednak, że w zdecydowanej większości władze regionalne korzystają właśnie z tej opcji.

Podatek od nieruchomości – ile wyniesie w 2023 roku?

Od 2023 r. stawki za mieszkanie skoczyły do 1 zł, a za grunt — do 1 zł 20 gr. Do tego garaż został objęty stawką 9 zł 70 gr. Co to oznacza? Przykładowo właściciel 60-metrowego mieszkania z przynależnym 20-metrowym garażem zapłaci w tym roku 254 zł. Wcześniej podatek od nieruchomości wynosił w jego przypadku 227 zł. Mocniej podwyżki odczują przedsiębiorcy, dla których maksymalna stawka wzrosła do 28,78 zł. Wobec tego, dla 200-metrowego lokalu oznacza to podwyżkę z 5 tys. 148 zł do 5 tys. 756 zł. Czyli o ponad 600 zł!

W najgorszej sytuacji są mieszkańcy tych miast:

  • Białystok,
  • Bydgoszcz,
  • Gdańsk,
  • Łódź,
  • Olsztyn,
  • Poznań,
  • Szczecin,
  • Warszawa,
  • Wrocław.

W tych miastach podjęto już decyzję o wykorzystaniu maksymalnych stawek zatwierdzonych przez resort finansów.

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji

Źródło: Business Insider

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE